Slovenskou verziou Who Knew? bude program Dobre vedieť!, o registráciu ochrannej známky s týmto názvom už FremantleMedia požiadala slovenský patentový úrad.
Relácia od produkčnej spoločnosti UFA Show & Factual mala premiéru len vlani v lete v Nemecku – vysielala ju verejnoprávna Das Erste pod názvom Wer weiß denn sowas?.
Ako potvrdila regionálna zástupkyňa FremantleMedia Andrea Gavačová pre Mediálne.sk, lokalizácia formátu sa u nás naozaj chystá. „Jedna zo slovenských televízií ho pripravuje do vysielania, avšak zatiaľ si neželali byť špecifikovaní,“ povedala.
FremantleMedia si u nás v posledných rokoch registrovala názvy ako Recept na bohatstvo, Riskni milión!, Cena je správna či Moja mama varí lepšie ako tvoja. Všetky sa napokon použili pri realizovaných televíznych reláciách, zhodne vo vysielaní TV Joj. Distribútor na našom trhu spolupracuje aj s Markízou (Superstar) a verejnoprávnym RTVS (5 proti 5).
O novinke Dobre vedieť! zatiaľ nehovorila žiadna z televízií. Novú šou pre jesennú sezónu naznačoval koncom vlaňajška programový riaditeľ Slovenskej televízie Tibor Búza.
Denná podvečerná kvízšou sa počas letných prázdnin ujala u nemeckých divákov natoľko dobre, že televízia pripravila aj špeciály pre prime-time. Aj tým sa darilo nadpriemerne, prvé vydanie pre hlavný vysielací čas videlo 5,12 milióna divákov pri trhovom podiele 19,2 percenta, uvádzal DWDL.de. Aj FremantleMedia ratingový úspech spomína v charakteristike formátu, keď tvrdí, že v sobotnom slote štartoval v Nemecku ako najúspešnejšia kvízšou za ostatných osem rokov.
Typologicky sa súťaž ponáša na formáty Milujem Slovensko či Domov, sladký domov. Ide o klasickú štúdiovku s panelmi, v dennej verzii súťažia proti sebe prominentné dvojice v kvízových otázkach, pričom v páre je jeden z účinkujúcich stabilnou tvárou, druhý súťažiaci – hosť sa vždy mení.
Otázky si dvojice vyberajú na striedačku z 12 kategórií, pričom nejde o klasické preverovanie vedomostí, ale skôr netradičné otázky na tipovanie. V popredí je zábava, a tak nie je prítomný ani časový limit. V nemeckej verzii sa napríklad pýtali, ako odborníci zistia, či je kôň ľavák alebo pravák, prečo dokážu papagáje rozprávať, ako pôvodne vzniklo štrnganie s pohármi či akým trikom sa dá zvýšiť trvanlivosť vajec.
Dvojica dostane tri možnosti, správnu odpoveď demonštruje buď dokrútka s doplňujúcimi informáciami, alebo dôkaz priamo v štúdiu. Za správnu odpoveď si tímy pripisujú 500 eur. S nahratou sumou idú do finále, kde dostanú obe dvojice jedinú náhodnú otázku. Opäť tipujú jednu z troch možností, v tomto prípade spoločne a v 20-sekundovom limite. Zároveň vsádzajú ľubovoľnú sumu z peňazí, ktoré nahrali. Navzájom pritom nevidia, koľko stavili oponenti.
Víťazí, prirodzene, dvojica, ktorá má na konci vyššiu sumu na účte. Tú si delia aj s divákmi sediacimi v publiku, ktorí sa pred reláciou môžu rozhodnúť, na ktorú stranu si sadnú, teda vo víťazstvo ktorého tímu veria.
Verzia pre hlavný vysielací čas zahŕňa viacero celebritných účinkujúcich – šesť hostí, ktorí so stabilnými kapitánmi absolvujú dovedna tri kolá. Ich víťazi sa v závere stretnú vo finále, kde sa hrá o 50-tisíc eur. Výhra putuje na charitatívne účely.
V Nemecku už Das Erste chystá novú sériu dennej verzie, ktorá odštartuje koncom marca.