Podľa generálneho riaditeľa Václava Miku je možné, že Zem spieva neostane len slovenským programom, ale pôjde aj do iných teritórií.

„Je veľká šanca, že tento formát sa dostane aj do iných krajín, je oň záujem,“ povedal šéf telerozhlasu na zasadnutí Rady RTVS.

Hoci podobných formátov zameraných na folklór či ľudové tance je vo svete niekoľko, RTVS sa chce presadiť so svojím moderným poňatím tohto žánru do súťažnej šou.

„V Cannes sme sa stretli s tromi zahraničnými spoločnosťami,“ povedal k rokovaniu o možnom predaji licencie V. Mika. Vo francúzskom meste sa začiatkom apríla konal televízny veľtrh MipTV, kde sa tradične nakupujú formáty.

Program Zem spieva ocenila aj Rada RTVS, ktorá vyzdvihla, že televízia v tomto prípade dokázala prísť s vlastným námetom a nenakupovala práva vonku. „Aj my sme schopní vygenerovať formáty zábavy bez toho, aby sme boli nútení nakupovať zahraničné licencie,“ uviedol podpredseda Rady Martin Kákoš.

Kým Zem spieva je pôvodným námetom, viaceré ďalšie najsledovanejšie programy vysiela RTVS na základe licencie – platí to o šou Čo ja viem, Milujem Slovensko, Záhady tela či 5 proti 5. Pôvodným formátom z večerných šou je ešte napríklad Naj dedinka Slovenska vyvinutá spolu s good tv. 

V prípade Zem spieva hovoril manažment televízie o zámere prinášať tento program v pravidelných intervaloch, dočkať by sa mal teda aj ďalších slovenských sérií.

Premiérová edícia bežala na Jednotke od konca januára do apríla, v priemere ju sledovalo v sobotu večer 540-tisíc divákov pri trhovom podiele v 12+ na úrovni 26,1 %. Mladších divákov z cieľovky 12 – 54 bolo v priemere 224-tisíc (19,2 %).

RTVS sa po šou tohto typu obzerala najprv v zahraničí, po rešerši formátov sa však rozhodla pre pôvodný námet. Vyvinula ho v spolupráci so spoločnosťou Nunez NFE režiséra a producenta Petra Núñeza. Tá je aj oficiálnym vlastníkom licencie k formátu. Telerozhlas nespresnil, či by mal z predaja práv finančný profit, alebo by išlo len o príjem produkčnej spoločnosti. 

„RTVS má v pláne ponúknuť Zem spieva na televízny trh, no v tejto chvíli je predčasné hovoriť o ďalších detailoch,“ konštatoval PR manažér Juraj Kadáš.

Zmluva medzi Nunez NFE a RTVS ošetruje autorské práva len na hotové dielo, ktoré už televízia odvysielala. RTVS v ňom patrí 82 percent práv, koproducentovi zvyšok.

Zem spieva sa zaradila k najdrahším produkciám v histórii verejnoprávnej televízie. Náročnosť výroby súvisela aj s realizáciou kastingov, dokrútok, ako aj stavbou scény pre talentovú šou a výrobou štúdiových kôl, neskôr priamych prenosov.

Kastingové epizódy stáli RTVS bez zarátania vecného vkladu 840-tisíc eur vrátane DPH, televízia odvysielala sedem častí. Za záverečnú trojicu živých prenosov zaplatila ďalších 357 480 s daňou. V pondelok 1. mája ešte RTVS zaradí podvečer špeciálny dvojhodinový zostrih Zem spieva.