RTVS uzavrela zmluvu s Nunez NFE začiatkom novembra, podľa nej dodá produkčná spoločnosť osem častí relácie Zem spieva. Každá z nich bude mať 100 minút.

Nakrúcanie je v zmluve uvedené v období od septembra do novembra toho roka. Televízia počíta s nasadením relácie v prvej polovice roku 2017.

V rozpočte je hlavný finančný príspevok 840-tisíc eur vrátane dane na strane RTVS. Tá znáša aj vecný koprodukčný vklad 198-tisíc eur, ktorý predstavuje hodnotu vyjadrenú v externých nákladoch vo výške viac ako 97-tisíc eur a v interných nákladoch takmer 101-tisíc eur.

Spolufinancujúcou stranou je v tomto prípade aj dodávateľská spoločnosť – Nunez NFE dáva do projektu 226 800 eur s DPH. Celkový rozpočet tak dosahuje 1,265 milióna eur.

Z nákladového hľadiska pôjde o finančne najnáročnejší projekt súčasného manažmentu RTVS pod vedením Václava Miku v oblasti pôvodnej zábavy. Prekoná aj aktuálne vysielaný Strom želaní, ktorý telerozhlas adaptuje ako licencovaný formát, či seriálovú produkciu.

Produkčné náklady zodpovedajú typu programu – Zem spieva má byť veľkou kastingovou šou, v ktorej chce RTVS hľadať po Slovensku talenty, venujúce sa tancu, hudbe či spevu.

Do programu sa mohli prihlasovať jednotlivci aj skupiny vrátane detí od piatich rokov. Súťaže sa nemôžu zúčastniť profesionáli. S jednotlivými kolami zahŕňajúcimi vystúpenia účinkujúcich plánovala RTVS cestovať po Slovensku.

Pravidlá šou pôvodne zverejnené na webe počítali so siedmimi základnými súťažnými kolami, dvomi semifinálovými vydaniami a záverečným finále, čo by zodpovedalo dovedna deviatim epizódam (podpísaná zmluva hovorí o ôsmich).

Všetci súťažiaci sa podľa pravidiel zúčastňujú kastingu pred porotou, ktorá vyberie tých, ktorí sa prebojujú do samostatných súťažných kôl. V nich sa predstaví zakaždým deväť čísel – po troch zástupcoch zo západného, stredného a východného Slovenska.

„Do semifinále postúpi 21 súťažiacich s najvyšším hodnotením poroty bez ohľadu na druh výkonu (hudba, spev, tanec) a bez ohľadu na región Slovenska, ktorý reprezentujú. Semifinalisti budú rozdelení do dvoch semifinálových kôl. Do finálového kola postúpi osem semifinalistov s najvyšších hodnotením poroty bez ohľadu na druh výkonu a bez ohľadu na región Slovenska, ktorý reprezentujú,“ uvádza sa v štatúte súťaže.

Myšlienku folklórnej šou si RTVS vybrala z externých námetov, podľa slov V. Miku sa inšpirovali aj podobnými reláciami, ktoré bežia v Holandsku, Maďarsku či v Rusku.

„Predpokladáme, že projekt má značný potenciál, keďže sme krajina, ktorá má jednu z najväčších diverzít folklóru na svete. Aj diváci o folklór majú záujem, hovoria o tom naše prieskumy, ale napríklad aj sledovanosť adventného koncertu, v ktorom vystupuje ľudová skupina. Veríme teda, že môžeme pripraviť veľký formát o folklóre, výpravnú šou s kastingovými prvkami, ktorá nebude viazaná na jedno miesto, ale budeme s ňou cestovať,“ opísal formát v júlovom rozhovore V. Mika.

Firma Nunez NFE dodáva pre RTVS aj reláciu 5 proti 5, ktorú vysiela Jednotka v objeme okolo 200 dielov ročne. Núñezovej spoločnosti tento rok za ňu verejnoprávna televízia zaplatila vyše 850-tisíc eur a odviedla príslušnú daň. Nunez NFE Iná Núñezova firma Loco Agency zároveň vyrába aj denný súťažný formát TV Šanca, ktorý vysiela Jednotka popoludní. Financuje ho lotériová spoločnosť Tipos – budúci rok zaň Núñezovej firme ako koproducentovi zaplatí 456-tisíc bez dane.