Zem spieva vyplní 11 sobotných prime-timeovov vo vysielaní Jednotky, podľa generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku sa program tohto typu u nás ešte nerealizoval. „Je prirodzené, že verejnoprávne médium robí takýto formát, mohlo ho robiť už dávno. Máme od toho veľké očakávania. Mojím želaním je, aby náš divák tento projekt prijal,“ povedal.

RTVS má ambíciu, aby v prípade folklórnej šou nešlo o záležitosť jednej sezóny, ale aby sa z formátu stala stabilná súčasť štruktúry. „Som presvedčený, že to bude úspešný formát. Je to prvý ročník, ale chceme, aby boli aj ďalšie a mohli sme tento program prinášať pravidelne na televízne obrazovky,“ načrtol programový riaditeľ televíznej časti RTVS Tibor Búza.

Zvažovali licenčný formát

Ako vedenie telerozhlasu uviedlo, o folklóre v prime-time a tomto type programu sa diskutovalo dlhšie, debaty siahajú do roku 2013. RTVS skúmala formáty zo zahraničia, pozrela si ich vyše 200, no napokon sa rozhodla pre vlastný námet.

„Boli sme pred finále rokovaní s Endemolom, kde nás zaujal formát z Pobaltia, bavili sme aj aj o formáte maďarskej verejnoprávnej televízie, ale vždy nás niečo zastavilo. Nebolo to úplne to pravé orechové, to čo sme chceli priniesť na slovenské obrazovky. Napokon sme sa k formátu dostali vďaka spolupráci s Peťom Núñezom a jeho tímom,“ uviedol T. Búza.

Folklór je dnes sexi aj pre hipsterov. RTVS predstavila šou Zem spieva

Zem spieva Zdroj: RTVS

Talentované šou poznajú diváci z komerčných televízií, kde sú zamerané na rôzne typy umenia. RTVS verí, že aj pri tematickom obmedzení na folklór si šou nájde divákov a zaujme nielen staršiu cieľovku, ale aj mladých.

„Určite ide o konkurencieschopný formát. Folklór má svojho staršieho konzervatívneho diváka, o čom netreba nikoho presviedčať, ale myslím si, že je v dnešnej dobe – ak použijem cudzie výrazy – nesmierne trendy, sexi aj pre ‚hipsterskú‘ generáciu, pre ľudí, ktorí nie sú iba v televízii, ale aj na webe, sociálnych sieťach. Aj preto táto kombinácia moderátorov, poroty, účinkujúcich,“ pokračoval T. Búza.

Moderátorská trojica z internetu

Ako je známe, úlohy moderátorov sa zhostila trojica S hudbou vesmírnou, ktorú tvoria Daniel Kis, Marek Koleno a Dominika Zeleníková. Režisér P. Núñez oceňuje odvahu RTVS staviť na neznáme mená.

„Tiež som ich nepoznal, mal som len o uši obtretú pesničku Je nám teplo. Keď som si však napozeral ich videá, zistil som, že na Slovensku existuje komunita veľmi talentovaných mladých ľudí – komikov, ktorí majú potenciál zabávať ľudí a majú svoj vlastný priestor na internete,“ poznamenal. „Som rád, že televízia tento návrh prijala. Napokon, mnohí plačú, že nie sú nové tváre a tieto decká robia profesionálnu robotu,“ dodal P. Núñez.

Porotcami v Zem spieva sú odborníci na folklór Samo Smetana, Lenka Konečná, Barbora Morongová, Alžbeta Lukáčová a Vladimír Michalko.

V šou sa predstaví 63 účinkujúcich, ktorí postúpili z kastingov. Súperiť budú v siedmich základných kolách, do semifinále postúpi 21 najlepších. V záverečnom finále rozhodnú o víťazovi diváci. Posledné tri časti pôjdu naživo z Mlynskej doliny.

21 známych osobností z regiónov

V šou budú účinkovať okrem folkloristov aj známe osobnosti, ktoré budú jednotlivých súťažiach predstavovať v dokrútkach. „Ide osobnosti, ktoré pochádzajú z regiónu alebo s ním majú nejaké spojenie,“ priblížila pre Mediálne.sk dramaturgička šou Martina Cyprichová. V programe sa tak objavia aj Adela Banášová, Ondrej Kandráč, Lukáš Latinák, Elena Vacvalová, Matej „Sajfa“ Cifra, Nela Pocisková či Michal Hudák.

Folklór je dnes sexi aj pre hipsterov. RTVS predstavila šou Zem spieva

Zdroj: RTVS

Režisér P. Núñez je zvedavý, ako diváci program prijmú. „Je to tenký ľad a mám týždeň pred štartom stiahnutý žalúdok. Chceme, aby dôvera a investícia, ktoré do toho boli vložené, sa ukázali ako oprávnené. Podstatné je pre mňa, aby si tá časť divákov, ktorá folklór miluje, našla to, čo je pre ňu dôležité, aby sme nikoho neurazili a na druhej strane, aby tí, ktorí folklór nepoznajú, alebo ho vnímajú okrajovo, našli si k nemu vzťah a to aj cez emócie, ktoré im v šou poskytneme.“

Formát Zem spieva

Z kastingov s 350 súťažiacimi vybrala porota 63 amatérskych folkloristov, ktorí sa predstavia v siedmich štúdiových kolách. V každom z nich svoje číslo predvedie deväť súťažiacich (jednotlivcov alebo skupín) – po troch zástupcoch západného, stredného a východného Slovenska.

Epizódy kombinujú vystúpenia na pódiu so zostrihom z kastingov a predstavením súťažiacich v ich domovoch prostredníctvom známych osobností spojených s daným regiónom.

Z úvodných kôl postúpi 21 súťažiacich, ktorí sa stretnú v dvoch semifinálových kolách. Najlepší postúpia do finále, kde prvý raz nebude rozhodovať porota, ale víťaza určia SMS hlasmi diváci.