Filmové ceny Slnko v sieti prechádzajú z STV na Joj. Ako veľky event od tvorcov OTO

Výpravný televízny event OTO dostane mladšieho súrodenca na televízii Joj. Komerčná dvojka prvýkrát odvysiela priamy prenos zo slávnostného odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Do rúk ho zverila tímu tvorcov posledných ročníkov OTO - režisérovi Jeffovi Minaříkovi a scenáristke Adriane Kronerovej.

Slnko v sieti televízia nasadila na utorok 27. apríla 2010 so začiatkom o 20:15 a vyhradila mu dvojhodinovú stopáž. Ustúpiť pred ním museli aj pôvodné seriály Panelák, Odsúdené či Profesionáli. Podľa informácií Mediálne.sk je zámerom televízie urobiť z odovzdávania cien veľkú a nápaditú zábavnú šou s množstvom prekvapení. Obsahovať má netradičné hudobné vstupy, ukážky z filmov a veľkým prekvapením má byť aj moderátor večera.

"TV Joj chce priamym prenosom zdôrazniť svoju podporu domácej tvorbe a tvorcom, ako to robí už niekoľko rokov," píše sa v anotácii k programu. Tohtoročné odovzdávanie sa uskutoční v historickej budove Slovenského národného divadla. 

O ocenenie sa uchádzajú filmy, ktoré mali premiéru v rokoch 2008 a 2009. V priebehu februára hlasovali členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie v prvom kole, aby vybrali v jednotlivých kategóriách nominácie na ocenenia. Prihlásených bolo 16 hraných filmov, 15 dlhometrážnych dokumentárnych filmov, 5 krátkych hraných filmov a 12 animovaných filmov.

Okrem ocenení v tradičných kategóriách ako najlepší hraný film, najlepší herec a herečka v hlavnej i vedľajšej úlohe, najlepší režisér či kamera, sú v pláne aj mimoriadne kategórie. Medzi účinkujúcimi budú podľa Eurotelevízie napríklad Zuzana Fialová, Petra Polnišová, Zuzana Mauréry, Magda Vášáryová, René Štúr, Svätopluk Malachovský či Milan Kňažko.

Filmové ceny Slnko v sieti prechádzajú z STV na Joj. Ako veľky event od tvorcov OTO

Slovenská filmová a televízna akadémia založila projekt národných filmových cien v roku 2004. Spolupráca s TV Joj bola dohodnutá už v roku 2006, napokon z nej však kvôli problémom so sponzormi zišlo. "Vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, ale aj vďaka obnovenej spolupráci so Slovenskou televíziou, ktorá sa po odchode predchádzajúceho vedenia rozhodla na realizácii projektu výraznou mierou podieľať, bolo napokon slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti uskutočnené dňa 8. decembra 2006, počas konania Medzinárodného filmového festivalu Bratislava 2006," píše sa na oficiálnom webe filmových cien. Miesto Joj tak napokon event vtedy odvysielala minoritná Dvojka STV.

Zatiaľ posledný ročník Slnka v sieti sa uskutočnil v roku 2008, STV odvysielala priamy prenos na Jednotke 19. apríla so začiatkom o 21:15. Dosiahol nadpriemerný trhový podiel 22,2 % a sledovanosť 333-tisíc divákov.

Oficiálna anotácia k eventu Slnko v sieti 2010

20:15    Slnko v sieti                    (naživo)

live prenos (120´), SR 2010

Priamy prenos zo slávnostného odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti.

Tak ako majú Američania Oscara, Francúzi Cézarov, Taliani Davidov alebo Česi Českého leva, tak aj Slovenská filmová a televízna akadémia založila roku 2004 projekt národných filmových cien. Názov Slnko v sieti nie je vôbec náhodný – je odkazom na prelomové a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel, film režiséra Štefana Uhra.

V druhom pláne sú s týmto slovným spojením asociované pojmy ako modernosť, novátorstvo a schopnosť moderného pohľadu na tradičné hodnoty, istá neuchopiteľnosť vecí a vzťahov, krátkosť okamihu, ktorý sa zhmotňuje v záblesku svetla a dodáva veciam iný odtieň a význam. Autorom víťazného návrhu ceny Slnko v sieti sa stal Mgr. art. Oliver Leššo.

Tohtoročné odovzdávanie sa koná v historickej budove Slovenského národného divadla a TV JOJ ho priamom prenose ponúkne svojim divákom, čím chce zdôrazniť svoju podporu domácej tvorbe a tvorcom, ako to robí už niekoľko rokov.