Organizátori americkej filmovej anticeny Zlatá malina tento rok vytvorili zvláštnu kategóriu len pre hercov Brucea Willisa. Ten sa za uplynulý rok objavil v ôsmich prevažne nízkorozpočtových filmoch, ktoré na špecializovanom serveri Rotten Tomatoes od filmových kritikov nedostali hodnotenie vyššie ako 20 percent.

Podpriemerné filmy

Nádej na zisk najväčšieho počtu anticien udeľovaných má sfilmované broadwayské vystúpenie Diana: Muzikál od produkčnej a streamovacej spoločnosti Netflix. Ceny Zlatá malina samy seba označujú za „škaredého bratranca" Oscarov.

Minulý rok podľa organizátorov anticien priniesol „neznesiteľné muzikály, úbohé napodobeniny thrillerov bez akéhokoľvek vzrušenia (thrill), takmer dvojhodinový film plný skrytej reklamy, a viac Bruce Willisa, než koľko by dokázal stráviť akýkoľvek hladný divák". Známa hviezda akčných filmov Willis, ktorý sa preslávil najmä ságou Smrtonosná zbraň, hral podľa agentúry AFP trochu neoriginálne role v ôsmich filmoch, ktoré mali vlani premiéru na streamovacích platformách.

Stvárnil v nich napríklad šerifa, ktorý stratil ilúzie o svojej práci, bývalého policajta, generála vo výslužbe alebo bývalého agenta CIA. Väčšinou sa vo filmoch objavil len krátko, výrazne však figuroval v propagačných materiáloch k snímkam. Vzhľadom na veľký počet filmov, v ktorých sa Willis objavil, mu organizátori anticeny vytvorili vlastnú kategóriu nazvanú Najhoršie vystúpenie Bruce Willisa vo filme z roku 2021.

Najnižšie možné hodnotenie

Podľa serveru Rotten Tomatoes, ktorý zhromažďuje recenzie na filmy od profesionálnych kritikov, dostali všetky nominované snímky veľmi podpriemerné hodnotenie , pričom tri z nich ("American Siege", "Apex" a "Out of Death"), majú dokonca najnižšie možné, teda nula percent.

Okrem muzikálu Diana je jedným z ďalších favoritov tohtoročných Zlatých malín aj snímka Karen alebo Žena v okne, inšpirovaná filmami Alfreda Hitchcocka. Oba filmy majú päť nominácií, vrátane kategórie za najhorší film. Štyri nominácie potom získalo pokračovanie čiastočne animovaného filmu Space Jam: Nový začiatok, v ktorom sa hlavnej úlohy ujala hviezda NBA LeBron James.

Najhorši herec minulého roku

Podľa organizátorov si svojím vystúpením, za ktorý získal nomináciu na najhoršieho herca minulého roka, uzavrel ďalšie šance na pokračovanie v hereckej kariére. Silnú kritiku zožal od organizátorov ocenenia aj herec Jared Leto za svoje vystúpenie v snímke Klan Gucci. V kategórii Najhoršie pary je uvedený „Leto a buď jeho osemkilová latexová maska, jeho šprťácké oblečenie, alebo jeho smiešny (taliansky) prízvuk".

Ocenenie Zlatá malina, nazývané aj Razzie, založili na začiatku 80. rokov bývalí študenti kinematografie v Hollywoode. Výherca anticien organizátori oznámia tradične deň pred udeľovaním Oscarov, tento rok to bude 26. marca.

Nominácie na Zlatú malinu

Najhorší film
Diana
Infinite
Karen
Space Jam: Nová legenda
The Woman in the Window

Najhoršia réžia
Christopher Ashley – Diana
Stephen Chbosky – Dear Evan Hansen
Coke Daniels – Karen
Renny Harlin – The Misfits
Joe Wright – The Woman in the Window

Najhorší herec
Scott Eastwood – Dangerous
Roe Hartrampf – Diana
LeBron James – Space Jam: Nová legenda
Mark Wahlberg – Infinite

Najhoršia herečka
Amy Adams – The Woman in the Window
Jeanna de Waal – Diana
Megan Fox – Midnight in the Switchgrass
Taryn Manning – Karen
Ruby Rose – Vanquish

Najhorší herec vo vedľajšej úlohe
Ben Affleck – Posledný súboj
Nick Cannon – The Misfits
Mel Gibson – Dangerous
Gareth Keegan – Diana
Jared Leto – Klan Gucci

Najhoršia herečka vo vedľajšej úlohe
Amy Adams – Dear Evan Hansen
Sophie Cookson – Infinite
Erin Davie – Diana
Judy Kaye – Diana
Taryn Manning – Every Last One of Them

Najhorší prequel, remake, rip-off alebo sequel
Karen
Space Jam: Nová legenda
Tom a Jerry
Twist
The Woman in the Window

Najhorší scenár
Diana
Karen
The Misfits
Twist
The Woman in the Window

Najhorší výkon Brucea Willisa v roku 2021
American Siege
Apex
Cosmic Sin
Deadlock
Fortress
Midnight in the Switchgrass
Out of Death
Survive the Game