„Celý problém tkvie v tom, že médiá absolútne nevytvárajú priestor pre demokratický politický súboj. Zatajujú informácie, ktoré sú kvalitné a dôležité pre tento štát. Publikujete informácie, ktoré sú shit, prepáčte, že to hovorím takto otvorene, pretože si za týmito slovami stojím. Prepáčte, sere ma, ako o tomto štáte píšete a aký obraz sa vytvára, to je nemožné až neprijateľné,“ povedal R. Fico.

Premiér je presvedčený, že mediálne prostredie na Slovensku je pokrivené. „Informácie, ktoré sú pozitívne o tejto krajine, absolútne nezverejňujete, zverejňujete zásadne kritické veci na adresu tejto vlády,“ uviedol R. Fico. Dodal, že krajine sa ekonomicky i finančne darí.

Predseda vlády obzvlášť kritizoval verejnoprávny RTVS. „Slovenská televízia nie je verejnoprávna. Vedenie RTVS nezvládlo úlohu zaistiť verejnoprávnosť. Považujem spravodajstvo RTVS za opozične ladené. Musí dôjsť k výmene na čele RTVS,“ povedal R. Fico.

Voľba generálneho riaditeľa RTVS sa uskutoční v júni. Slovenská televízia pod vedením Václava Miku dosiahla vlani najvyššiu sledovanosť za posledné roky. RTVS mala vlani zároveň na jeseň podľa prieskumu verejnej mienky najobjektívnejšie spravodajstvo spomedzi televízií. 

Aktualizované: RTVS na Ficove výroky reagovala tvrdením, že sa dlhodobo odmieta nechať vtiahnuť do politického súboja a plní si všetky zákonné povinnosti verejnoprávneho vysielateľa.

„Zároveň zdôrazňujeme, že inštitúcii ako aj jej spravodajstvu verí stále viac divákov a poslucháčov. Svedčia o tom nielen dlhodobé prieskumy a trendy na slovenskom mediálnom trhu, ale aj výsledky medzinárodných prieskumov, akým je nepochybne napríklad Eurobarometer. Slovensko v minulom roku skončilo spolu s Nemeckom na 5. mieste spomedzi členských štátov EÚ v otázke nezávislosti verejnoprávnych médií od politických tlakov, boli sme tak v tesnom závese za krajinami ako Fínsko, Švédsko, či Dánsko,“ sprostredkovala stanovisko RTVS PR manažérka Dominika Šulková. 

R. Fico má dlhodobo napäté vzťahy s médiami, viacerým v minulosti odmietal odpovedať na otázky. Vlani v reakcii na články o podozreniach z predraženia kultúrnych podujatí v súvislosti so slovenským predsedníctvo v EÚ povedal, že niektorí novinári sú špinavé protislovenské prostitútky. V roku 2008 za svojej prvej vlády označil novinárov niekoľkých denníkov za idiotov.