Spoločnosť Facebook pristupuje k zákazu reklám, ktoré majú ľudí odrádzať od očkovania. Zákaz, ktorý bude platiť na platformách ako Instagram, WhatsApp, Messenger a podobne, oznámil v noci na stredu Mark Zuckerberg.
Spoločnosť Facebook súčasne vysvetlila, že pandémia vyvolaná vo svete koronavírusom SARS-CoV-2 len zdôrazňuje ,,význam preventívneho správania v oblasti zdravia". Facebook uviedol, že odborníci na verejné zdravie sa zhodujú, že ešte istý čas potrvá, kým bude k dispozícii schválená a široko dostupná vakcína proti koronavírusu SARS-CoV-2. ,,Sú (však) kroky, ktoré môžu ľudia urobiť, aby zostali zdraví a v bezpečí," pripomenula spoločnosť vo svojom vyhlásení na margo očkovania.
Facebook zakáže príspevky popierajúce alebo skresľujúce holokaust
Predpokladá sa, že vakcíny proti koronavírusu nového typu by mohli byť kľúčom k prekonaniu súčasnej pandémie. Na ich vývoji pracuje vo svete viacero laboratórií. USA si vopred objednali milióny dávok vakcín, ktoré v súčasnosti vyvíjajú spoločnosti Pfizer a Moderna, ale aj spoločnosti AstraZeneca, Johnson & Johnson, Novavax a Sanofi. Platforma Facebook už zakázala dezinformácie a konšpirácie, ktoré svojimi analýzami odhalili inštitúcie verejného zdravotníctva ako Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Avizovala, že naďalej bude povoľovať reklamy, ktoré sa nejakým spôsobom týkajúce regulácií prijímaných vládami v súvislosti s očkovaním. Facebook súčasne plánuje spustiť v USA informačnú kampaň, ktorá bude propagovať očkovanie ľudí proti sezónnej chrípke. Agentúra AFP pripomenula, že technologickí giganti ako Facebook sú pravidelne obviňovaní z toho, že umožňujú rozmach antivakcinačných hnutí.
Twitter pred voľbami v USA sprísňuje pravidlá proti šíreniu dezinformácií
Podľa amerických zdravotníckych úradov dosiahol počet detí, ktoré dovŕšia dva roky života bez akejkoľvek vakcinácie, viac ako 0,9 percenta spomedzi detí narodených v roku 2011 a 1,3 percenta v prípade detí narodených v roku 2015. Počet žiadostí o výnimky z očkovania v USA stúpa.
Takáto situácia pretrváva napriek tomu, že veľká štúdia vykonaná na vzorke vyše 650-tisíc dánskych detí, ktoré boli sledované viac ako desať rokov, dospela k rovnakému záveru ako niekoľko predchádzajúcich štúdií: vakcína proti zápalu príušníc, osýpkam a rubeole (MMR) nenesie žiadne riziko, že u detí spôsobí autizmus. Tento výsledok je v rozpore s teóriou obhajovanou antivakcinačnými aktivistami.