Hrozby pre slobodu médií v Poľsku pretrvávajú aj po rozhodnutí národného regulátora predĺžiť vysielaciu licenciu pre najsledovanejší poľský spravodajský kanál TVN24, kritický voči poľskej vláde, ktorý vlastní americká spoločnosť Discovery. Uviedol to vo štvrtok (23. 9.) na brífingu v Bruseli hovorca Európskej komisie pre oblasť spravodlivosti a právneho štátu Christian Wigand.

Poľský regulačný úrad KRRiT v stredu síce po poldruha roku predĺžil licenciu pre TVN24, zároveň však prijal špeciálne uznesenie, v ktorom žiada vládu, aby vysvetlila právne predpisy, podľa ktorých môže stanica vysielať, a o stanovisko žiada aj ústavný súd.

Wigand v tejto súvislosti podľa agentúry Reuters povedal, že predĺženie licencie pre TVN24 je „pozitívnym vývojom“, exekutíva EÚ však vníma aj osobitné uznesenie regulačného úradu o pravidlách udeľovania licencií pre rozhlasové a televízne stanice.

demonštrícia za slobodu médií v Poľsku
Neprehliadnite

Po veľkom kriku predĺžili licenciu stanici TVN24, ktorá je kritická k poľskej vláde

 „Budeme aj naďalej veľmi pozorne sledovať vývoj situácie. Očakávame, že členské štáty zabezpečia, aby ich politika a legislatíva nemali negatívny vplyv na ich záväzky zaistiť slobodu, nezávislosť a rozmanitosť mediálneho prostredia,“ konštatoval Wigand.

Ak parlament sprísni súčasný zákon o poľských médiách v zahraničnom vlastníctve - ako to požadujú niektorí členovia vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) - spoločnosť Discovery bude možno nútená zbaviť viac ako polovice svojich mediálnych aktivít v Poľsku. Návrh z dielne PiS má zabrániť tomu, aby boli poľské médiá vlastnené subjektmi, ktoré sídlia mimo krajín EÚ.

Americký koncern Discovery má v Poľsku vo svojom portfóliu okrem televíznych kanálov aj platformu VOD (video on-demand). Skupina TVN uvádza, že zamestnáva 4200 zamestnancov a v roku 2019 zaznamenala čistý zisk 540 miliónov zlotých (137 miliónov dolárov).

Tisíce ľudí protestovali v Poľsku proti schváleniu sporného mediálneho zákona
Neprehliadnite

Americký vlastník poľskej televízie TVN24 plánuje po prijatí mediálneho zákona právne kroky