Na Eurovíziu zo Slovenska pocestujú Twiins. Nebudú jediné dvojičky

Zo Slovenska do tohtoročnej súťaže Eurovision Song Contest 2011 v nemeckom Düsseldorfe pocestujú podľa informácií Mediálne.sk dvojičky Twiins - Veronika Nízlová a jej sestra Daniela Jančichová-Nízlová. Duo vybrali priamo v RTVS, tento rok sa kvôli úsporným opatreniam nekonali národné kolá, v ktorých by hlasovali diváci.

Interpréta za Slovensko vyberala komisia zložená zo zástupcov rozhlasu a televízie a jeden nezávislý. Náhradníčkou je podľa informácií Mediálne.sk speváčka a multiinštrumentalistka Mista, ktorá v minuloročnom národnom kole súťaže Eurovision Song Contest skončila ako druhá s piesňou Emotions.

Na Eurovíziu zo Slovenska pocestujú Twiins. Nebudú jediné dvojičky

Vedenie televízie oslovilo niekoľko interpétov, podľa informácií Mediálne.sk bol medzi nimi aj Miro Šmajda z posledného ročníka Slovensko hľadá Superstar.

Medzi podmienky, na základe ktorých porota vyberala, patrili nielen posudzovanie speváckeho výkonu, ale aj finančné možnosti interprétov, pretože účasť v nemeckom Düsseldorfe interprétom podľa stanov súťaže televízia nehradí. 

Duo Twiins má evidentne šťastie na dobré finančné zázemie - speváčky vyprodukovali už viacero, na slovenské pomery nákladných videoklipov v Spojených štátoch. Zvuková zložka klipov vlani z rádií nezaznievala - single speváčok nepatrili k najhranejším v slovenských rádiách. V Top 100 najhranejších skladieb boli podľa rebríčka Ifpi naposledy v 26. týždni 2010 - na 95. priečke. Najvyššie sa vlani dostali v 16. týždni minulého roka, na tridsiatu pozíciu. Sestry vydali zatiaľ štyri albumy.

Ako doplnil manažér dua Braňo Jančích, speváčky vlani pripravovali nový album - predchádzajúce single sa v uplynulých rokoch dostali podľa neho aj na druhé miesto v hranosti pesničiek na rádiách.

Spevácke duo napriek nezvyčajnému zloženiu - sestry dvojičky - nebude v tomto ročníku Eurosongu jedinečné. Do súťaže vyslalo dvojičky aj Írsko, skupinu dvoch bratov Jedward.

Oficiálny výber oznámi STV dnes večer v Správach STV. "Dovtedy nebudeme komentovať žiadne špekulácie o postupujúcich," povedal pre blog o eurovízii EurovisionSK PR manažér Jednotky STV Martin Kontúr.

Slovenská republika bola vyžrebovaná do 2. semifinále, ktoré bude vo štvrtok 12. mája 2011. Súperiť bude s Rakúskom, Belgickom, Bosnou a Hercegovinou, Cyprom, Moldavskom, Švédskom a ďalšími 12 krajinami. Presné poradie sa bude losovať v marci. Do veľkého finále sa môže prebojovať 15 až 16 krajín. O postupe rozhodne počet zaslaných SMS správ a národné poroty v pomere 50:50. Veľké finále sa odvysiela 14. mája.

Súťaž tento rok nové vedenie RTVS nelákala, najmä pre finančnú náročnosť. Slovensko sa na nej zúčastňuje len preto, že STV sa nestihla zo súťaže odhlásiť. Neúčasť by vyšla televíziu draho a bez akéhokoľvek programu.