Budúcoročnú edíciu zastreší po Dánsku rakúska verejnoprávna ORF, ktorá v druhej polovici mája bude hostiť semifinálové kolá aj záverečné finále vo viedenskej Stadthalle.
Slovenská verejnoprávna televízia potvrdila, že do súťaže ani v budúcom roku nepôjde, hoci je členom Európskej vysielacej únie (EBU), ktorá združuje najmä verejnoprávnych vysielateľov a má právo nominovať svojho zástupcu. EBU súťaž organizuje od roku 1956.
„Náš postoj k téme súťaže Eurovision Song Contest je zatiaľ nemenný. Veľakrát sme zdôraznili, že programovo, ale najmä finančne je tento formát pre nás neúnosný, podobne ako pre Českú televíziu, ktorá má 5-násobne vyšší rozpočet v porovnaní s RTVS,“ sprostredkovala stanovisko RTVS pre agentúru TASR PR manažérka Dominika Šulková.
RTVS postoj nezmenila ani v súvislosti s blízkosťou dejiska semifinále a finále, podľa telerozhlasu sa tým nemení nákladovosť projektu.
„RTVS strategicky investuje svoje obmedzené zdroje do jasných a definovaných programových priorít - spravodajstvo, pôvodná hraná tvorba, detská tvorba - a Eurovision Song Contest medzi ne rozhodne nepatrí,“ doplnila D. Šulková.
Rakúsko privíta Eurovision Song Contest druhý raz v histórii, premiéru mala súťaž v susednej krajine v roku 1967. Súťaž organizuje vždy krajina, z ktorej pochádza víťaz predošlého ročníka. Tento rok v Kodani triumfovala rakúska speváčka Conchita Wurst so skladbou Rise Like A Phoenix.
Posledným slovenským zástupcom v Eurovízii bol v roku 2012 Miro Šmajda vystupujúci pod umeleckým menom Max Jason Mai, ktorý s piesňou Don´t Close Your Eyes obsadil 18. miesto. Na celosvetové finále ho RTVS nominovala bez usporiadania národného kola, podobne ako rok predtým duo TWIINS.
Z národných kôl sa do finále Eurovízie v novodobej histórii prebojovali Kristína so skladbou Horehronie a Nela Pocisková s Kamilom Mikulčíkom s duetom Leť tmou. Na globálnej súťaži Slovensko v minulosti reprezentovali aj Elán, Tublatanka, Marcel Palonder a Katarína Hasprová.