Európska únia v sobotu vyzvala Čínu, aby zrušila zákaz vysielania britskej televíznej stanice BBC World News na svojom území. Informovala o tom agentúra AP. EÚ vo svojom vyhlásení uviedla, že tento krok Číny znamená ďalšie obmedzenie slobody prejavu a prístupu k informáciám na jej území. Peking tak podľa EÚ porušuje čínsku ústavu, ako aj Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

EÚ okrem toho upozorňuje na skutočnosť, že oznámenie Hongkongu, podľa ktorého tamojšia rozhlasová a televízna stanica RTHK taktiež zastaví živý prenos z BBC World News, prispieva k "erózii práv a slobôd, ktorá prebieha na tomto poloautonómnom čínskom území od vlaňajšieho zavedenia nového zákona o národnej bezpečnosti. „EÚ je naďalej pevne odhodlaná chrániť slobodu a pluralitu médií, ako aj právo na slobodu prejavu," dodáva vo vyhlásení.

BBC
Neprehliadnite

Čína zakázala vysielanie britskej stanice BBC World News

Britský vysielateľ podľa čínskeho regulačného úradu závažným spôsobom porušil zásady televízneho vysielania vrátane požiadavky, že spravodajstvo má byť pravdivé a vyvážené" a nemá „poškodzovať národné záujmy Číny". Úrad zároveň oznámil, že zamietol žiadosť BBC o predĺženie televíznej licencie o ďalší rok.

BBC World News sa tak pridala k ďalším médiám a webovým stránkam, ako sú Google, Facebook, Twitter, Wikipedia a Instagram, ktoré nie sú v Číne dostupné. Podľa agentúry AP sú kroky Číny zjavnou odvetou. Britský úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie (Ofcom) totiž odobral 4. februára vysielaciu licenciu čínskej štátnej anglickojazyčnej televízii CGTN po tom, čo vyšlo najavo, že jej vlastnícka štruktúra porušuje britské zákony. Podľa úradu o obsahu vysielania rozhodovala v konečnom dôsledku vládnuca komunistická strana, čo je v rozpore s britskými zákonmi, podľa ktorých vysielatelia nemôžu byť ovládaní politickými subjektmi. Podľa Pekingu však ide o politické rozhodnutie založené za ideologických predsudkoch.