Terestriálne vysielanie v Česku nie je odsúdené na smrť – digitálna verzia anténovej televízie už druhýkrát po sebe potvrdila, že sa v krajine stala najpoužívanejšou platformou pre príjem TV signálu. Podľa kvartálne uskutočňovaného prieskumu Asociácie televíznych organizácií (ATO) a spoločnosti Mediaresearch využívalo DVB-T v druhom štvrťroku 2010 41,1 percenta českých domácností.

Analógový terestriálny príjem využívala v rovnakom období ako hlavný alebo doplnkový zdroj štvrtina domácností, výlučne na bežnú anténu sa spolieha už iba 15 percent domácností. V roku 2007 analógovú terestriálnu televíziu používalo ešte takmer 80 percent domácností, čo bola jedna z najvyšších hodnôt v Európe.

Keďže aktuálny počet DVB-T domácností je iba polovica tohto čísla, veľa ľudí zanevrelo na anténu. Trend, na akú platformu diváci migrujú, je jednoznačný – víťazom je satelit. Nainštalovalo si ho takmer 29 percent domácností. Prechod na satelit zažil najväčší skok práve v druhom štvrťroku. Ako uvádza ATO, okrem prebiehajúceho vypínania analógovej televízie to súviselo aj s posilneným marketingom satelitných operátorov.

Trh s káblovou televíziou a IPTV naopak stagnuje – za káblovku platí necelá štvrtina českých domácností, čo je viac-menej rovnako ako pred tromi rokmi.

V Česku môžu mať ľudia záujem o DVB-T okrem faktu, že stále ide o najlacnejšiu televíznu alternatívu, aj preto, že programová ponuka cez anténu sa značne rozšírila - na veľkej časti územia sa dá sledovať približne desať TV programov.

Na Slovensku sa cez DVB-T dajú na väčšine územia sledovať iba štyri programy, ktoré sú však dostupné aj cez analógovú anténovú televíziu. Na obmedzenom území sa dajú naladiť cez anténu aj programy Doma a Joj Plus (oblasť Námestova), respektíve Trojka STV (okolie Rožňavy).

Aj na Slovensku sa potvrdzuje, že ľudia najviac prechádzajú na satelit. Viac informácií o využívaní jednotlivých spôsobov TV príjmu na Slovensku.