Dotácia 350 miliónov pre STV sa zamieta. STV podá ďalšie dve žiadosti

Ministerstvo financií odmietlo poskytnúť Slovenskej televízii (STV) 350-miliónovú dotáciu na pokrytie plánovanej straty a na program. "Je to historicky prvýkrát, čo nastupujúci riaditeľ STV nedostal na rozbeh finančnú injekciu," podotkol na zasadnutí Rady STV jej člen Peter Malec. Riaditeľ Hreha neúspech odôvodnil tým, že televízia nemala na ministerstve dostatočne preverené podmienky jej podania a žiadosť nebola kompetentne napísaná.

Na ministerstve sme nemali dostatočne preverené podmienky podania žiadosti, ktorá bola aj kompetentne napísaná.riaditeľ STV Radim Hreha

Televízia však chce požiadať rezort financií o nové dve dotácie, o 100 miliónov korún na pokrytie strát z prehier STV na súdoch, pokút a ďalšie straty z minulých rokov a o necelých 70 miliónov korún na budúcoročné spustenie tretieho športového kanála. Priamo na spustenie STV 3 televízia pritom podľa Hrehu dotáciu nepotrebuje, keďže programové balíky už má nakúpené. Rozdiel by mal byť v kvalite obsahu, technickej a obsahovej kvalite. "Pocítil by to najmä slovenský a regionálny šport," povedal Hreha.

V žiadosti už Hreha nespomína stomiliónový balík na vlastnú tvorbu, ktorá mala zahŕňať seriály Bambuľka na cestách, Kriminálka Staré mesto a koprodukciu s ČT Lapači duší. Stodvadsať miliónov chce STV vyčleniť budúci rok na vlastnú tvorbu zo svojho 600-miliónového rozpočtu na program.

Tohtoročnú stratu chce televízia vykryť v budúcom roku, kedy by sa už koncesionárske poplatky mali vyberať podľa nového zákona. Viac peňazí STV podľa Hrehu minula pre zdedené "míny" v personálnej či právnej oblasti. Televízia musela navyše prijať 160 nových ľudí.