Voľná telka predstavuje nové riešenie – univerzálny a flexibilný príjem TV staníc, a to nielen prostredníctvom bežnej antény (DVB-T), ale už aj cez satelit. Diváci Voľnej telky sa tak môžu kedykoľvek rozhodnúť pre spôsob príjmu, ktorý im viac vyhovuje, či už je to terestriálny alebo satelitný. Okrem svojej univerzálnosti a 100 % geografickej dostupnosti je však pre slovenských divákov rovnako atraktívny aj ďalší podstatný benefit – a síce bezplatnosť služby.
Voľná telka navyše ako jediná prináša televízne stanice do každej slovenskej domácnosti úplne zadarmo – v spolupráci s vysielateľmi, ktorí sa rozhodli sprístupniť svoju programovú ponuku prostredníctvom voľne dostupnej platformy. Medzi satelitnými platformami na Slovensku aktuálne predstavuje cenovo najprístupnejšiu možnosť. Rozsah ponuky bezplatného príjmu je pritom priamo závislý od jednotlivých vysielateľov.
Pridaná hodnota, za ktorú sa platí?
A tu sa dostávame k otázke z úvodu článku: Ako vysielatelia zareagovali na Voľnú telku zadarmo aj cez satelit? Zobrali ju ako príležitosť dať svojim zákazníkom niečo navyše? Alebo novú službu uchopili ako ďalšiu príležitosť príjmu? Vážia si svojich divákov natoľko, aby im ponúkli SD, či dokonca HD vysielanie cez satelit zadarmo? Odpovedá Michal Šuran, marketingový manažér Towercom, spoločnosti prevádzkujúcej platformu Voľná telka: „Aktuálnu programovú ponuku Voľnej telky zadarmo cez satelit: Jednotka (HD), Dvojka (HD), TV Joj, Wau, Plus, si diváci môžu rozšíriť o ďalšie voľne dostupné stanice TA3, TV Lux, TV8, ŠlágrTV, Óčko, ČT24. A teraz už aj satelitní diváci majú k dispozícii tiež extra ponuku Plustelky v podobe bezplatného balíčka s kanálmi ČT1 SD a ČT2 SD. To všetko za 0 Eur mesačne. S našimi partnermi sa vždy snažíme nájsť spôsob, aby základná ponuka bola pre diváka bezplatná. Voľná telka nie je vysielateľ, riadi sa ponukou jednotlivých televízií. Rozhodnutie vysielateľov, ktorí sa rozhodnú pre platený model a budú od divákov vyžadovať poplatky aj za SD vysielanie, budeme musieť akceptovať.“
V záujme divákov
Na televíznom trhu totiž nastáva nová situácia, kedy sa niektoré televízne stanice snažia okrem trhového zhodnocovania svojej sledovanosti a predaja reklamy zvýšiť svoje tržby aj z iných zdrojov. Jedným z nich je aj ponuka HD vysielania, za ktorú chcú televízie prostredníctvom distribútorov signálu zaplatiť. Zároveň sa zvyšuje ich tlak na vypnutie bezplatného SD vysielania, ktoré je v našich podmienkach pre veľké množstvo užívateľov vzhľadom na ich technické vybavenie ešte stále dostatočné. Dôsledkom tohto vývoja môže byť onedlho stav, kedy sa sledovanie televízie – doteraz najdostupnejšej formy rodinnej zábavy – stane drahším a pre mnohé sociálne vrstvy nedostupným médiom. Riešenie netreba vymýšľať, stačí sa inšpirovať fungujúcimi modelmi z vyspelejších trhov, kde existuje určitý podiel TV kanálov šírených bezplatne (tzv. FTA – free to air) a ponuka platených kanálov. Divák sa tak môže slobodne rozhodnúť, čo chce sledovať a za čo je ochotný si zaplatiť.