Prechod na digitálnu anténovú televíziu je v slovenských reáliách ako beh cez príliš vysoké prekážky. Pri schvaľovaní kľúčových dokumentov sa celý proces zasekne, a keď sa aj pohne ďalej, výhodu získava skôr blokáda ako digitálny „bežec“. Po prieťahoch s digitálnym zákonom a plánom prechodu, ktoré odsunuli spúšťanie digitálu aj o tri roky, sa minulý týždeň plány s digitálnou terestriálnou televíziou zasekli aj v poslednej fáze. Výberové konanie vypísané koncom augusta
napadol Telecom Corp., jeden z operátorov pilotného vysielania DVB-T. Na okresnom súde dosiahol zablokovanie celého tendra. Zodpovedný Telekomunikačný úrad SR tvrdí, že za malou firmičkou Telecom Corp. stojí oveľa väčší komplot na čele s veľkou finančnou skupinou.
Diskriminácia. Podstatou návrhu na vydanie predbežného opatrenia Telecom Corp. je výhrada, že tender na prevádzkovanie DVB-T údajne diskriminuje niektorých uchádzačov. Konateľ Telecom Corp. Pavol Lulajka pre agentúru SITA uviedol, že dôvodom námietok je najmä bod, v ktorom úrad podľa neho vopred vylúčil mnohých záujemcov o účasť na výberovom konaní.
Ide napríklad o podmienku tendra, podľa ktorej museli uchádzači prevádzkovať sieť na prenos televízneho signálu „aspoň v jednom štáte“, rýchlosť budovania siete či váha jednotlivých kritérií, podľa ktorých má výberová komisia prideľovať body.
Firma v návrhu na predbežné opatrenie tiež naznačovala, že úrad zvýhodnil nastavením podmienok mobilných operátorov, táto výhrada sa však medzičasom stala bezpredmetnou. Orange, ktorý uvažoval o prihláške, už potvrdil, že terestriálne vysielanie nie je preň priorita.
Za Telecom Corp. a jeho predbežné opatrenie sa veľmi rýchlo postavil aj minister dopravy Ľubomír Vážny. „Videl som aj vidím určitý priestor na to, aby sa takéto kritériá v tendri upravili, ale najprv musia byť vyriešené právne aspekty problému,“ povedal minulý týždeň pre SITA Ľ. Vážny. Predseda telekomunikačného úradu Branislav Máčaj však tvrdí, že sťažujúci sa Telecom Corp. by hravo splnil všetky podmienky tendra.
Firma už od roku 2004 prevádzkuje v jednom štáte – na východe Slovenska – pilotné digitálne vysielanie a budovala aj analógové televízne vysielače pre televíziu Joj. B. Máčaj dokonca tvrdí, že P. Lulajka mu osobne poďakoval po vypísaní tendra za stanovenie podmienok, ktoré nevylúčili Telecom Corp. z hry. Keď sa ho TREND po vypísaní tendra opýtal, či sa ho aj zúčastní, reagoval konateľ firmy odlišne – s humorom sa opýtal, či vôbec nejaký tender bude.
Komplot. Malá firma Telecom Corp. sa nikdy nedala považovať za favorita tendra, keďže stála v tieni dominantného prevádzkovateľa terestriálneho vysielania, spoločnosti Towercom
(bývalé Rádiokomunikácie). Telekomunikačný úrad v tlačovej správe s prílohou skandal.doc nepriamo naznačil, že z bývalých konkurentov, Towercomu a Telecom Corp., sa nakoniec stali spoluhráči. „Za podaním stojí finančná skupina, ktorá aktívne pôsobí v slovenských elektronických médiách a stojí aj v pozadí spoločnosti, ktorá podala žalobu, ako aj v pozadí ďalšieho záujemcu o účasť na výberovom konaní,“ napísal úrad minulý týždeň. Aj keď regulátor „z bezpečnostných dôvodov“ najprv nespomenul konkrétne mená, veľa priestoru fantázii nenechal. Jediná finančná skupina, ktorej značka sa spája s elektronickými médiami, je J&T.
Tá priamo nevlastní televíziu Joj. Držiteľom vysielacej licencie je spoločnosť J&T Media Enterprises spoluzakladateľa skupiny J&T Petra Korbačku. Kým ešte zo začiatku sa J&T bránila priamemu spájaniu s televíziou a Jojku označovala za aktivitu P. Korbačku, v súčasnosti sa aj iní partneri skupiny v rozhovoroch radi rozprávajú o svojej spoločnej mediálnej hračke.
Pri televízii Joj sa očividné prepojenie s digitálnym vysielaním končí. Telekomunikačný regulátor však opäť otvoril podozrenia, že J&T stojí aj za Towercomom. Nepotvrdené informácie o prepojení na J&T nepominuli od čias predaja Rádiokomunikácií, ktoré do minulého roku patrili Slovak Telecomu. V lete o možnom vplyve finančníkov na operátora písal aj český Týden. Towercom sa vtedy uchádzal v tendri na prevádzkovanie digitálnej siete pre Českú televíziu.
Finančná skupina vytrvalo odmieta prepojenie. J&T sa podľa jej hovorcu Maroša Sýkoru nezúčastní na tendri ani prostredníctvom žiadnej inej spoločnosti a skupina taktiež odmietla jej spojenie s ohrozovaním tendra. „Nesúvisí to s našim core biznisom,“ povedal pre SITA M. Sýkora.
Zakázané prepojenie. V oboch krajinách by J&T mala problém otvorene priznať vplyv na prevádzkovateľa terestriálneho vysielania. Na Slovensku aj v Česku totiž platia obmedzenia krížového vlastníctva medzi televíziami a operátormi vysielania. J&T v Česku priamo vlastní
spravodajskú televíziu Z1, ktorú považuje okrem potenciálneho biznisu aj za imidžovú záležitosť. Otvorené vystupovanie v mediálnej brandži však zároveň znamená, že spoločnosť nemôže podnikať v oblasti prevádzkovania signálu. V prípade preukázateľného prepojenia s Towercomom by majiteľ televízie mohol zabudnúť na rozmach na poli distribúcie televízneho signálu. Majiteľ televízie
sa o prevádzkovanie signálu nesmie uchádzať. Rovnaké obmedzenia obsahujú aj slovenské zákony.
Predseda Telekomunikačného úradu SR je napriek odmietavým reakciám zo strany J&T presvedčený o tom, že skupina stojí za Towercomom. „Ak sa pokúšajú so mnou už od prijatia digitálneho zákona priamo riešiť veci v súvislosti s prechodom na digitálne vysielanie ľudia z J&T, respektíve ich lobisti, tak nech mi netvrdia, že nemajú s digitalizáciou nič spoločné,“ reagoval minulý týždeň
B. Máčaj.
Nesprávny adresát? Príchod žaloby predsedu úradu nakoniec neprekvapil. „Prekvapil ma spôsob, ako bolo výberové konanie napadnuté,“ povedal B. Máčaj minulú stredu, deň po získaní predbežného opatrenia bratislavského okresného súdu, ktorý na návrh Telecom Corp. zakázal
regulátorovi akékoľvek aktivity súvisiace s tendrom.
Na celom podaní je B. Máčajovi podozrivé v prvom rade to, prečo sa sudkyňa Eva Tulejová
celým prípadom vôbec zaoberala. Argumentuje zákonom o elektronických komunikáciách, podľa ktorého je na „preskúmanie rozhodnutí a postupov úradu“ vecne príslušný Najvyšší súd SR. „Pani sudkyňa sa prebúrala cez všetky relevantné ustanovenia zákona. Zrejme veľmi chcela presadiť toto rozhodnutie,“ tvrdí B. Máčaj.
Sudkyňa okresného súdu nariadila predbežné opatrenie z dôvodu, aby sa preskúmalo dodržanie zákona o digitálnom vysielaní, ktorý definuje podmienky tendra na prevádzkovateľa DVB-T. Na otázku, prečo sa prípadom zaoberala sudkyňa okresného súdu, keď
zákony prenechávajú skúmania rozhodnutí telekomunikačného regulátora na Najvyšší súd SR, TREND nedostal odpoveď. Hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak uviedol len to, že účastníci konania majú zákonné právo podať opravný prostriedok. O odvolaní, ktoré úrad už chystá, bude rozhodovať druhostupňový súd, Krajský súd v Bratislave.
Predseda úradu si nespomína na prípad, keď sa akýmkoľvek rozhodnutím regulátora zaoberali okresné súdy. Prípady vždy skončili na Najvyššom súde SR. Jeho rozhodnutia sú síce konečné, ak by sa však Telecom Corp. naň obrátil hneď, nemohol by tender pozastaviť – súd najvyššej inštancie totiž nevydáva predbežné opatrenia. Zastavený prechod Blokovanie procesu je napokon jediná výhoda, ktorú Telecom Corp., prípadne iné zainteresované strany predbežným opatrením
získali. Odklad digitálu môže vyhovovať analógovým vysielateľom, ktorí musia najneskôr do konca roka 2011 odovzdať svoje frekvencie. Zneistenie výberového konania môže odradiť prípadných zahraničných záujemcov o slovenské DVB-T. V minulosti chcela na tunajší trh vstúpiť napríklad spoločnosť Czech Digital Group. Podľa denníka Standard sa po Slovensku obzerá aj rakúsky dominantný terestriálny operátor ORS. V rovine úvah sa o možnej účasti vyjadrili podľa SITA káblový operátor UPC a Slovak Telekom.
Podľa pôvodných plánov sa výberové konanie na prevádzkovanie prvých dvoch multiplexov malo ukončiť 20. novembra. Ak úrad dovtedy neuspeje s odvolaním na súde, nemôže otvoriť ani obálky so zaslanými ponukami. Úrad nemal na stole minulý týždeň zatiaľ ani jednu. Ak sa spor neurovná do konca roka, DVB-T sa na Slovensku nedostane z pilotnej fázy možno ani v budúcom roku. Víťaz výberového konania musí spustiť ostrú digitálnu prevádzku rok od získania povolenia.