Mnohé domácnosti sa už v týchto dňoch musia zaoberať otázkou, ako ďalej prijímať TV signál. Operátor Towercom začal v októbri vypínať analógové vysielanie z menších vysielačov. Keďže letáky dorazili do schránok zväčša týždeň pred termínom vypínania, veľa času na rozmyslenie nezostáva.

Oficiálne informačné materiály navyše propagujú predovšetkým digitálny terestriálny príjem (DVB-T) – štátny web či letáky sľubujú veľa pozitív, no v porovnaní očakávaniami spred niekoľkých rokov je prínos DVB-T minimálny.

Prehľad sľubov konfrontovaný s naším pohľadom na výhody DVB-T

Sľub číslo 1

„Proces digitalizácie sa dotkne väčšiny obyvateľov Slovenska, ktorí pocítia jeho technické, ekonomické a sociálne dôsledky. Tie sa premietnu predovšetkým do vyššej kvality komunikácie, dostupnosti rôznych služieb a informácií, čo priamo podmieni aj vyššiu kvalitu ich života.“ (zdroj: Digimedia.sk)

Realita: Domácnosti, ktoré stratili anténový príjem, skutočne pocítia „technické, ekonomické a sociálne dôsledky“ - nutnosťou zakúpiť si digitálny set-top box pre každý jeden TV prijímač v domácnosti, ktorý si neporadí s digitálnym signálom. Našťastie, cena týchto zariadení už nie je veľmi vysoká – najlacnejšie set-top boxy stoja niečo vyše 20 eur, do čoho však nie sú započítané prípadné ďalšie náklady na anténu, ak tá pôvodná nevyhovuje. To sa týka najmä bytov, ktoré používajú spoločnú anténu na streche.

Očakávanie vyššej kvality komunikácie, dostupnosti rôznych služieb a informácií nie je podložené ničím. Prechod na digitálne (terestriálne) vysielanie prinieslo iba jednu jedinú službu navyše – elektronického programového sprievodcu (EPG). Ten je síce o čosi komfortnejší ako prehľad programových informácií v teletexte, no neobsahuje nič ďalšie. Obľúbené spravodajské informácie sú naďalej dostupné prostredníctvom prastarého teletextu.

Akékoľvek ďalšie služby cez DVB-T, najčastejšie cez štandard MHP (drahú pre televízie aj spotrebiteľov), prepadli. Ľudia nekomunikujú s úradmi prostredníctvom televíznej obrazovky a televízne programy nie sú vďaka digitálnej televízii (cez akúkoľvek platformu) interaktívnejšie.

Diváci sa naďalej zápajajú do televízneho vysielania prostredníctvom SMS správ, e-mailov, telefónu či webstránok otvorených na počítači. Digitalizácia nepriniesla revolúciu v sledovaní televízie a technologicky obmedzená terestriálna platforma ani neposkytuje také vymoženosti, aké sú dostupné cez digitálnu káblovku či IPTV – informačné portály či video na požiadanie.

Ak televízia raz bude interaktívnejšia ako v súčasnosti, tak možno vďaka úspechu Google TV a jeho ďalších klonov. Tento vývoj však pôjde úplne mimo anténovej televízie.

Sľub číslo 2

"Prechod na digitálne vysielanie a s tým spojené využívanie nových technológií podporí budovanie informačnej spoločnosti, no podporí aj rozvoj elektronického mediálneho trhu a zvýši mieru atraktívnosti programovej ponuky. Výsledkom projektu bude zvýšenie kvality a plurality vysielania, pričom vznikne priestor na vstup nových podnikateľských subjektov na trh a na rozvoj nových druhov služieb." (zdroj: Digimedia.sk)

Realita: Rozvoj trhu elektronických médií závisí jednak od ekonomického potenciálu trhu a od miesta, ktoré je voľné z technického hľadiska – počtu voľných frekvencií. Aj keď sa práve digitalizáciou mal otvoriť trh pre nové subjekty, priestor je napriek vyššiemu počtu kanálov, ktoré by sa dali šíriť terestriálnou cestou, minimálne do konca budúceho roka zablokovaný.

Slovenská televízia už uzatvorila v podstate nevypovedateľnú zmluvu na verejnoprávny multiplex, ktorý svojmi (od budúceho roka dvomi) okruhmi neobsadí ani z polovice. A kým sa nezmení zákon, nik iný ako STV (a prípadne Slovenský rozhlas) ho obsadiť nesmie.

Druhý multiplex si zas obsadili Markíza s televíziou Joj a ich tematickými stanicami. Frekvenčný priestor sa teda uvoľní najskôr v roku 2012, po prechode týchto televízií na DVB-T. Koľko frekvencií sa potom otvorí pre televízne vysielanie, je zatiaľ nejasné.

Počet kanálov šírených na antény v prvom rade závisí od toho, kto si vôbec môže dovoliť prevádzkovať televíziu a ešte k tomu ju šíriť terestriálne. Ak niektoré mediálne firmy pred prepadom reklamného trhu pred necelými dvomi rokmi uvažovali, že by na Slovensku spustili nové TV projekty, v súčasnosti od týchto úvah upustili určite. Ekonomicky na tom nie je najlepšie televízny líder, akákoľvek televízna novinka by musela zápasiť s červenými číslami dlhé roky.

Terestriálnu cestu by si teoreticky mohli zvoliť početné káblové stanice, distribuované špeciálne aj pre slovenský trh. Aj tieto však terestriálne úvahy zrejme už zavrhli. Šíriť program terestriálnou cestou stojí najviac peňazí, ktoré sa nikdy nemusia vrátiť rozšírením dosahu. Navyše, tento sa z mesiaca na mesiac znižuje. Vďaka meškaniu procesu prechodu na DVB-T sa vysoký počet domácností v ostatných rokoch rozhodol pre (digitálne) satelitné vysielanie, kde má viac programov už v základnom balíku bez mesačných poplatkov, ktorí ponúkajú už tri spoločnosti.

Konkurencia na televíznom trhu sa teda vďaka digitalizácii skutočne rozšírila – no nie prechodom na DVB-T, ale na digitálne satelitné vysielanie.

Čo teda reálne očakávať od DVB-T na najbližšie roky?

Či je DVB-T pre vás, závisí najmä od vašich televíznych návykov. Stačí vám k šťastiu vysielanie STV, Markízy a Joj (a už čoskoro Doma a Joj Plus)? Nemáte cezhraničný presah českých či maďarských kanálov a tieto vlastne ani nepotrebujete? Nepotrebujete desiatky športových, dokumentárncyh, hudobných či filmových TV programov? Vysielanie vo vysokom rozlíšení považujete za zbytočný luxus?

Potom je DVB-T skutočne tá správna technológia. Cez túto platformu „hrozí“ dlhodobo najmenšia programová ponuka a najpomalší technologický rozvoj. Príjem cez anténu však bude aj naďalej zadarmo a prechod naň stojí najmenej peňazí. Na druhej strane, stačí vám už o pár desiatok eur viac jednorazovo, prípadne pár eur mesačne pri predplatených službách)  a zainvestujete do oveľa perspektívnejších TV platforiem.

Aké to sú, vám začneme predstavovať od budúceho týždňa tu na Mediálne.sk.

DVB-T v skratke

Zoznam programov

  • Jednotka, Dvojka, Markíza, Joj (pokrytie vyše 90 percent obyvateľstva)
  • Doma, Joj Plus v druhom multiplexe – pokrytie sa postupne rozrastá, celoplošne do konca budúceho roka
  • Trojka – jej vysielanie sa pravdepodobne skončí ku koncu decembra
  • cezhraničný príjem českých, maďarských, rakúskych či poľských staníc
  • počet programov zostane zrejme rovnaký do roka 2012, pribudnutie nových staníc je v súčasnosti málo pravdepodobné

Ďalšie služby

  • EPG (elektronický programový sprievodca)
  • HDTV – iba odskúšané v rámci špeciálnych športových eventov. HD vysielanie môže pribudnúť po roku 2012, no vyžiada si kúpu úplne nových set-top boxov. Príjem HD signálu (cez štandard DVB-T2) nepodporujú ani televízory predávané v súčasnosti. Či aj reálne bude, je neisté - pre televízie ide o nákladnú položku
  • video-on-demand – nebude v dlhodobom horizonte