Od polovice septembra prechod na digitálne terestriálne TV vysielanie (DVB-T) oficiálne začal zaťažovať štátnu pokladnicu. Vláda schválila na tento a budúci rok spolufinancovanie pilotných projektov na západe, východe a v strede krajiny, ktoré sa začali pred tromi rokmi. Dotácia by nebola potrebná, ak by spustenie riadneho vysielania "anténovej" televízie prebiehalo podľa plánu.
Ostrá prevádzka mala nahradiť pokusné projekty pôvodne už vlani. Legislatíva sa však pripravovala príliš dlho a najväčším televíziám sa do digitalizácie tiež nechce. DVB-T na obmedzenom území preto nakoniec odštartuje pravdepodobne až v roku 2009. Televízie aj prevádzkovatelia pilotných projektov zatiaľ vymámili od štátu aspoň malú dotáciu na krytie svojich súčasných nákladov.
NÁTLAK. Na platenie digitálneho signálu zo štátnej kasy najvýraznejšie zatlačila spoločnosť Telecom Corp., ktorá pilotný projekt prevádzkuje na východe Slovenska. V máji na niekoľko dní jednoducho vypla vysielač a niekoľko tisíc nadšencov bezplatného digitálneho príjmu v okolí Košíc a Prešova zostalo bez príjmu Jednotky, Dvojky, Markízy, Joj a Ta3. Firma hradila šírenie vysielania DVB-T dovtedy výhradne z vlastných peňazí.
K nátlakovým prostriedkom sa operátor uchýlil aj po tom, čo sa konateľ spoločnosti Pavol Lulajka dozvedel, že televízie platia bývalým Rádiokomunikáciám (v súčasnosti TBDS, a.s.) za skúšobný digitálny signál v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice a Zvolena už od leta minulého roka. Rokovania Telecom Corp.-u s vysielateľmi sa neposúvali vpred a štát len pripravoval riešenie financovania digitálu.
Po vypnutí jediného projektu, ktorý dáva tušiť, že aj na Slovensku prebieha digitalizácia, došlo k dohode rýchlo. Začiatkom júna sa po štyroch dňoch vysielanie DVB-T opäť obnovilo. Verejnoprávna televízia a súkromní vysielatelia začali Telecom Corp.-u platiť v júli, Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR zároveň prisľúbilo, že prispeje približne tretinou.
TAJNÉ NÁKLADY. Vláda schválila príslušný dokument o financovaní digitálu v polovici septembra. Materiál, ktorý obsahuje aj výšku dotácie, nezverejnila. Operátori televízneho vysielania totiž presadili, aby sa suma považovala za obchodné tajomstvo. Napriek tomu, že štát nehradí komerčnú cenu za digitálny signál, ale spolufinancuje náklady, ktoré by sa mali dať viac-menej objektívne vyčísliť. Náklady odmietla zverejniť aj Slovenská televízia. Zástupca generálneho riaditeľa Nikolaj Savický len povedal, že STV platí za jeden okruh rovnako ako komerční vysielatelia.
Hospodárske noviny zverejnili informáciu, podľa ktorej by štát mal tento rok dať na pilotné digitálne vysielanie dve miliardy korún a v budúcom roku štyri miliardy. Keďže vybudovanie celoplošnej siete vysielačov stojí približne miliardu korún, výška dotácie sa bude pohybovať v miliónových hodnotách. Šírenie digitálneho signálu jednej TV stanice, respektíve okruhu verejnoprávnej televízie tak ročne stojí približne 2,5 milióna korún, z čoho štát zaplatí tretinu. Na porovnanie - STV zaplatila v minulom roku za celoplošné pokrytie dvoch okruhov vyše 330 miliónov korún.
NERVÓZNA KONKURENCIA. Napriek tomu, že príspevok štátu nie je vysoký, vláda vkročila na tenký ľad. Financovanie digitálneho terestriálneho vysielania totiž veľmi pozorne sledujú poskytovatelia iného spôsobu pripojenia. Kábloví, IPTV či satelitní operátori tiež poskytujú digitálne pripojenie a investujú do digitalizácie svojej technológie, od štátu však nedostanú nič. Navyše, s prechodom na digitálne vysielanie sú spojené aj ďalšie, oveľa vyššie náklady. Do úvahy prichádza napríklad finančné dotovanie dekodérov, ktoré bude po prechode na digitálne terestriálne vysielanie potrebovať približne polovica domácností na Slovensku.
Táto forma podpory sa v slovenských reáliách zatiaľ nachádza len v štádiu úvah. Už dnes je naopak isté, že peniaze pôjdu na osvetovú kampaň, ktorá bude ľuďom vysvetľovať, čo to digitalizácia vôbec je. Ak sa vláda nebude chcieť dostať do sporu s káblovými operátormi a Európskou komisiou, informačná kampaň bude musieť upozorňovať na rôzne spôsoby príjmu digitálnej televízie, nielen na terestriálny príjem. Európska komisia totiž v posledných rokoch už viackrát rozhodla, že vláda nemôže z verejných zdrojov podporovať len jeden spôsob príjmu TV signálu.
Napríklad spolková krajina Berlín, kde sa ešte v roku 2003 uskutočnil prvý úplný prechod na digitál, musela dotácie vrátiť. Nemeckým káblovým operátorom sa nepáčilo, že televízie dostali z verejných financií príspevok na vysielanie v DVB-T, a Európska komisia im dala za pravdu. Podobne aj Taliansko muselo vrátiť dotácie na set-top boxy pre terestriálne vysielanie. Satelitný operátor Sky Italia sa cítil v nevýhodnej pozícii, keďže štát z daní podporoval konkurenčnú platformu, a spoločnosť prichádzala o zákazníkov. Ministerstvo dopravy sa zatiaľ cíti pri poskytovaní podpory isto vzhľadom na nízku sumu štátnej podpory. Štát tak podľa názoru rezortu zatiaľ ani nemusel požiadať o súhlas európskych orgánov.