Mať tak o koliesko viac je seriálom pre menšie deti, ktorý ma edukačný rozmer. Každý diel je samostatný príbeh o niektorom z vynálezov 20. storočia, ako padák, guľôčkové pero, automobil, platobná karta, kardiostimulátor či písací stroj.
„Vynálezy sú všeplatná, nadčasová téma, aj keď doba ide rýchlo vpred a taký písací stroj je už pre dnešnú mladú počítačovú generáciu stará, nepotrebná haraburda, na ktorej počas svojho života možno ani nikoho nevideli písať,“ zamýšľa sa spoluautor seriálu I. Popovič z produkčnej spoločnosti My Studio.
„Zato guľôčkové pero používame stále. Táto téma však spája svet dospelých aj svet detí, pretože fakty o vynálezoch a vynálezcoch sú v seriáli podané humorným a zrozumiteľným jazykom. Chceli sme seriál urobiť tak, aby ho mohli sledovať deti spoločne s dospelými a aby sa po jeho skončení zas spoločne rozprávali. Je určený pre všetkých, čo majú v hlave o koliesko viac. Nie o koliesko menej.“
Jednotlivé časti trvajú 6,5 minúty, kombinujú hrané a animované sekvencie. Rozprávačom je Matej Landl, hudbu nahral Ľubo Belák.
Jednotlivé diely boli vysielané v Slovenskej televízii nepravidelne v rámci programov pre deti, od 22. mája sa prvý raz uvedú všetky časti naraz. RTVS seriál zaradí na Dvojke po Večerníčku, vysielať sa bude skoro dva mesiace. Vo vydavateľstve Ikar zároveň vychádza knižka s rovnomenným titulom.
Aj pôvodný príbeh mal najprv knižnú podobu, do televízneho seriálu sa začal transformovať v roku 2002. S myšlienkou prišiel I. Popovič, spoluzakladateľ animovaného filmu na Slovensku, na seriáli pracoval aj jeho syn Dávid, ktorý je grafickým dizajnérom a fotografom.
Po pilotnom diele spred 15 rokoch, ktorý sa zrodil aj vďaka príspevku od fondu Pro Slovakia, vznikali nové časti len postupne, v závislosti od prílevu financií. „Nebola to ľahká cesta, pretože práca na seriáli sa niekoľkokrát prerušila pre výmeny vo vedení televízie,“ hovorí D. Popovič.
Slovenská televízia najprv vstúpila do koprodukcie a objednala si 21 častí, no po dokončení siedmich zmluvu zrušil manažment riaditeľa Richarda Rybníčka. Tvorcovia sa vtedy s televíziou dohodli na dokončení ešte šiestich rozpracovaných častí, ďalších osem podporilo ministerstvo kultúry.
RTVS sa k seriálu vrátila v rokoch 2010 – 2011, keď vzniklo ďalších 14 častí. Následne pribudlo päť dielov vďaka podpore Audovizuálneho fondu. Záverečných 12 dielov si objednal súčasný manažment, vyrábali sa v rokoch 2013 – 2015.
Prvých 40 dielov vzniklo vo formáte 4:3 a SD kvalite, posledná várka 12 dielov je už v natívnom vysokom rozlíšení a širokoúhlom formáte.
So svojimi 52-dielmi je Mať tak o koliesko viac jedným z najdlhších slovenských animovaných seriálov a v novodobej histórii pravdepodobne najdlhší. Seriál získal niekoľko ocenení ako Prix Jeunesse International Mníchov 2004 a 2016, prémie Igric 2005 a 2012 či Envirofilm 2011.