Ste novinár/ka, ktorý/á sa občas venuje téme digitalizácie televízie? Máte do činenia s médiami z reklamného, obchodného či politického aspektu? Alebo jednoducho hľadáte aktuálne informácie k skratke DVB-T? Mediálne.sk vám prináša odpoveď na 10 otázok, s ktorými budete up-to-date.
Čo sa udialo v posledných mesiacoch?
Koncom minulého roka operátor Towercom, ktorý vo vlaňajšom tendri získal všetky tri multiplexy (balíky programov s celoplošným pokrytím), spustil na väčšine územia riadne vysielanie DVB-T. V prevádzke je prvý, takzvaný prechodný multiplex, v ktorom sú tri okruhy Slovenskej televízie (Jednotka, Dvojka, Trojka) a dva okruhy TV Joj. Pokrytie štartovalo pri 80 percentách populácie, tento mesiac sa zvyšuje na 90 percent.
Čo znamená „prechodný“ multiplex?
Prechodný znamená, že frekvencie, na ktorých sa DVB-T šíri v súčasnosti, sa pre digitálnu televíziu budú používať iba dočasne. Prvý multiplex sa dal spustiť bez toho, aby sa niekde obmedzilo súčasné analógové terestriálne vysielanie – použili sa preň voľné frekvencie. Až sa spustí prechod z analógu na digitál, televízie sa presťahujú do trvalých „mux-ov“. A prvý multiplex sa začne používať pre iné služby, napríklad mobilné dáta.
Čo s ostatnými dvomi multiplexami?
Legislatíva pozná dva „dlhodobé“ multiplexy. Jeden bude patriť verejnoprávnej televízii, druhý bude pre komerčných vysielateľov, s ktorými sa Towercom dohodne. Oba by mal operátor spustiť do konca júna tohto roka. No keďže pre ich štart sú potrebné frekvencie obsadené veľkými (aj malými) televíziami a tie sa do vypínania analógu nehrnú, Towercom spustí dva multiplexy iba formálne, z jedného vysielača.
Prečo v prvom multiplexe dlho nebola Markíza a stále nie je Ta3?
Markíza s Towercomom podľa oficiálnych vyjadrení dlho rokovala, rovnaké tvrdí aj spravodajská Ta3. Markíza sa nakoniec zaradila do prvého multiplexu v júni 2010. Pri Ta3 je otázne, či a v akom rozsahu sa televízia v DVB-T vôbec objaví. Šírenie terestriálneho signálu stojí ročne v miliónoch eur, ktoré by rozpočet menšej televízie výrazne zaťažili. Benefit zo zvýšenia pokrytia je otázny – podiel neterestriálneho vysielania (satelit, kábel, IPTV...), prostredníctvom ktorých Ta3 vysiela, sa stále zvyšuje. Anténu síce stále používajú stovky tisícov domácností, pre zasiahnutie väčšiny ekonomicky zaujímavých divákov je však terestriálny príjem potrebný čoraz menej.
Zdroj: Flickr / Sciamano
Čo je za odvolaniami komerčných televízií voči odňatiu analógových frekvencií?
Televíziám Markíza, Joj a Ta3 (ktorej bola odňatá jediná frekvencia) sa podľa textu odvolaní nepáči najmä to, že Rada pre vysielanie a retransmisiu koncom minulého roka odobrala príliš veľa (aj údajne nesprávnych) frekvencií a televízie nemali dostatočnú možnosť vyjadriť sa. Licenčná rada vlani odobrala, podľa zoznamu Telekomunikačného úradu, nielen tie frekvencie, na ktorých sa má šíriť DVB-T signál, ale aj tie, ktoré by digitálne pokryte mohli rušiť. Umožňuje to aj zákon o digitálnom vysielaní.
Čo znamená pre televízie odňatie?
Na jednej strane stratu nároku na používanie frekvencie pre analógové vysielanie, na druhej strane nič – televízie sa môžu s Towercomom dohodnúť na termíne vypnutia. Donucovacie prostriedky v podobe lehôt pozná zákon, iba ak k takejto dohode nedôjde. A z postoja Towercomu vyplýva, že sa bez dohody so svojimi klientmi do prechodu sám nehrnie. Markíze však tento stav úplne nevyhovuje. V spomínanom odvolaní voči odňatiu frekvencií kritizuje, že je iba na dohode či nedohode s operátorom ako komerčným subjektom, či môže televízia až do vypnutia analógu využívať odobraté frekvencie. Podľa televízneho lídra to zakladá nerovnosť účastníkov konania, Markíza žiada garancie.
Koľko programov sa bude cez DVB-T šíriť?
Keďže zatiaľ to vyzerá tak, že na Slovensku sa bude používať v blízkej budúcnosti kompresný štandard MPEG-2, poskytujúci maximálne päť voľných miest na multiplex, matematika je nasledovná: verejnoprávny multiplex zaplní svojmi okruhmi STV, iná komerčná televízia doň vstúpiť nesmie. V komerčnom multiplexe sa objaví TV Joj a Markíza a pravdepodobne aj ich tematické sestry. Voľné ostáva jedno miesto, ktoré sa dá zaplniť aj zvýšením dátového toku (=kvality) vysielania. Koniec. Ďalší priestor vznikne, až sa na Slovensku úplne vypne analógové vysielanie.
A kedy to má vlastne byť?
Presný dátum je neznámy. Platí iba deadline pre ukončenie analógového vysielania na vybraných frekvenciách (určených pre spomínané multiplexy): koniec roka 2011. Na presnom dátume by sa mali dohodnúť Towercom a televízie. Tie však v súčasnosti čakajú skôr na to, ako Najvyšší súd rozhodne o ich odvolaniach voči odňatiu frekvencií.
Treba o DVB-T v súčasnosti informovať verejnosť, keď je vlastne stále veľa neznámych?
Je dobré, ak verejnosť získava informácie už teraz. Stav informovanosti je veľmi nízky a vypínanie analógu je, aspoň podľa zákonných lehôt, vzdialené menej než dva roky.A o čom teda informovať?
Že DVB-T prichádza, v provizórnej podobe je už na väčšine územia dostupný a upgrade televíznej technológie bude už čoskoro nevyhnutný. Ale do ničoho sa zatiaľ netreba hrnúť. Cena zariadení bude klesať a satelitní a kábloví operátori budú v čase prechodu lákať na akcie, ktoré budú napokon môžu byť pre mnohých atraktívnejšie ako DVB-T. Jeho prínos bude v slovenských podmienkach v najbližších dvoch-troch rokoch zanedbateľný.