Nový kultúrny program ČT art rozdelí týždeň do pravidelných programových blokov. Svoj čas budú mať divadelné a operné predstavenia, dokumentárne filmy, kultúrne magazíny aj artové snímky. Nový program v stredu novinárom v kaviarni v centre Prahy predstavili zástupcovia Českej televízie.
ČT art bude od konca prázdnin vysielať každý deň od 20:00, kedy má striedať nový detský kanál Déčko. Ten bol podľa vedenia televízie tiež pri zrode novej stanice, keďže bolo nutné nájsť odpoveď na otázku, čo vysielať vo večerných hodinách.
Podľa výkonného šéfa Tomáša Motla má však predovšetkým ponúknuť ďalší priestor pre kultúrne programy, ktoré doteraz mali svoje miesto najmä na ČT2.
ČT art bude každý deň plniť niekoľko hodín hlavného vysielacieho času. "Je to kombinácia pôvodnej tvorby, akvizícií nakúpených v zahraničí a toho najlepšieho, čo ponúka archív," povedal T. Motl.
Hlavný vysielací čas podľa neho predstavuje predovšetkým "tlak na kvalitu", program navyše vraj nie je zameraný na sledovanosť, hoci svojho diváka má. "Je to divák náročný, ale ak sa s ním hráte fér, je verný," dodal šéf nového kultúrneho kanála.
Vysielanie sa každý deň bude začínať spravodajskou reláciou Udalosti v kultúre s moderátormi Jiřím Svobodom a Petrou Křížkovou Schubertovou. Na ne voľne nadviaže kritická diskusia artefakty, ktorú v jednotlivých dňoch povedú Jan Burian, Jan Rejžek, Lucia Klímová a Miroslav Balaštík.
V programe budú tiež pravidelné "okná". V pondelok pôjdu divadelné či operné predstavenia, v utorok výber koncertov najzaujímavejších pop-rockových kapiel, v stredu to budú kultúrne magazíny ako Artimx, Třistatřicettři či nový Monoskop.
Vo štvrtok na obrazovkách dostanú priestor dokumentárne filmy, v piatok má byť na programe to najlepšie z hudobných cyklov a v sobotu komponované večery. Záver týždňa má patriť magazínu Divadlo žije, po ktorom budú nasledovať európske a svetové filmy, a to výhradne s titulkami.
Trikrát do mesiaca program ponúkne aj "slovenské okno", ktoré bude prinášať "najlepšie ukážky slovenskej kultúry".
Inšpiráciou ČT art bola napríklad nemecko-francúzska stanice Arte, s ktorou má verejnoprávna televízia v budúcnosti podpísať takzvanú asociačnú dohodu. K ďalším zdrojom inšpirácie podľa ČT patrí napríklad poľská TV5, ZDF Kultur či kultúrne Mezzo.
Do budúcnosti by sa podľa vedenia televízie mohol zmeniť podiel produkcie programov, ktorý je doteraz necelá polovica pôvodnej tvorby, asi štvrtina relácií zo zahraničia a zhruba tretina z archívu. Uvažuje sa tiež o rozšírení vysielania na celý deň.