Vodka Martini - pretrepať, nemiešať patrí k Jamesovi Bondovi ako štýlový oblek, sexi ženy a britský pas. Napriek tomu najslávnejší záchranca sveta James Bond v roku 2012 presedlal na pivo.
Holandský gigant Heineken ho jednoducho „podplatil“ 28 miliónmi libier a zachránil tak producentov, ktorí by film Skyfall ani nedokončili, čo priznal aj britský herec Daniel Craig.
Kým začiatok filmu sa rozbehol vo veľkom štýle plnom akčných scén, ktoré ignorujú gravitáciu, od polovice filmu boli producenti evidentne v „šetriacom“ móde.
Milovníci starších filmových verzií sú hákliví na každú zmenu spojenú s ich obľúbenou postavou (aj keď pivo Red Stripe pil aj Sean Connery vo filme Dr. No) a preto nevhodný product placement vyvoláva v prípade Bonda minoriadne divoké reakcie.
Najnovšie producenti filmového hrdinu product placement ukryli sofistikovanejšie. Na novú časť bondovky s názvom Spectre prispela priamo mexická vláda. Hollywoodskym štúdiám Sony a MGM ponúkla daňové úľavy vo výške 20 miliónov dolárov, ak vykreslia Mexiko v pozitívnom svetle.
Eso z Mexika: Stephanie Sigman
„Urobili sme skvelú robotu, pokiaľ ide o to, aby sme Mexičanom vyhoveli. Usilujeme sa o to, aby sme získali celú sumu,“ napísal v maile šéf MGM štúdia Jonathan Glickman, ktorého komunikácia ušla pri hackerskom útoku na Sony Pictures v decembri minulého roka. Zmeny, ktoré Mexičania požadovali, boli v mailoch pod názvom „Prvky pre zachovanie dohody s Mexikom“.
Filmári prispôsobili úvodné scény filmu, ktoré sa odohrávajú v Mexiku. Hlavným zloduchom a vrahom bude síce Sciarra, ale národnosťou nebude Mexičan, ako mal byť pôvodne.
Poctu vyspať sa s Bondom budú mať Francúzka Léa Seydoux, Talianka Monica Bellucci a pred pár dňami filmové štúdií potvrdili tretiu bond girl do partie: 27-ročnú krásnu herečku z Mexika Stephanie Sigman, ktorá má byť v balíku mexických podmienok za 20 miliónov eur. Tvorcovia ju ohlásili len minulý týždeň.
Ako to v predvídateľných dejoch bondoviek býva zvykom, jedno z troch dievčat, ktoré sa s agentom romanticky zblížia, skončí tragicky. Obetným baránkom by mala byť práve Mexičanka, ktorá bude vystupovať pod menom Estrella.
Stephanie Sigman Zdroj: 007.com
Atentát na primátora Mexica City odvolali
Rovnako mali filmári vyhovieť aj v požiadavke, že cieľom útokov zloducha Sciarru nemá byť primátor Mexico City, ale veľvyslanec. Z pôvodných scén vymiznú aj zábery, na ktorých mala byť mexická polícia.
Mexičania si vylobovali zmenu v scenári, keď J. Bond mal hľadať úhlavného nepriateľa v Mexiku počas tradičného festivalu smrti. V Mexiku v rámci tradícií už vyše tritisíc rokov oslavujú smrť a zomrelých. Ide o sviatok Día de los muertos, čo v preklade znamená Deň mŕtvych.
Domorodí obyvatelia verili, že miesto, kam duša pôjde, je ovplyvnené spôsobom, akým zomreli. Inam mierili tí, čo zomreli v boji, a inam tí, čo odišli z tohto sveta prirodzenou cestou. Mexiko však svoje tradície nechce zobrazovať, preto sa filmári rozhodli túto scénu nahradiť bojom na život a smrť v klietke.
Mexickej vláde sa filmové štúdiá podarilo presvedčiť, aby vo filme zdôraznili namiesto morbídnych tradícií moderný vkus a krásy Mexico City. Filmári to urobia tak, že J. Bond sa ubytuje v jednom z najlepších hotelov v Mexiku s Estrellou a v ďalšej scéne britský agent ukradne zloduchovi jeho helikoptéru a vzlietne ňou nad panorámu mesta s modernými budovami.
Šetrenie o 50 miliónov eur
Keďže rozpočet novej bondovky má presiahnuť hrubý rozpočet 300 miliónov dolárov a je možné, že sa stane najdrahším filmom celej série, filmári daňovým úľavám vychádzajú radi v ústrety. V prípade natočenia Spectre by sa radi vmestili do nákladov 250 miliónov dolárov.
Detaily z mailovej komunikácie, ktorú napadli hackeri zo Severnej Kórey, zverejnili portál Tax Analysis. Mexiko má o lepšie PR evidentný záujem, pretože meno krajiny je poškvrnené drsnou drogovou vojnou, ktorá stála 100-tisíc obetí.
Dobré meno si krajina neurobila ani koncom minulého roka, keď mexická polícia zatkla starostu mesta Iguala a jeho manželku, ktorí mali dať uniesť a zlikvidovať 43 protestujúcich študentov. Starosta José Luis Abarca s manželkou mali byť napojení na podsvetie.
Na druhej strane je možné sa pozastaviť nad morálkou filmových štúdií, ktoré sú ochotné za peniaze zaprieť pôvodný scenár a prispôsobiť sa tomu, kto im zaplatí viac. Ide o zábavný biznis, ktorý stojí na peniazoch. „Niektoré filmy by ani nevznikli, ak by nedostali daňové úľavy. Úprimne. Ak nedostanete 20 alebo 30 percent naspäť, tak budete škrtať, alebo tie peniaze získate odniekiaľ,“ povedal pre portál Tax Analysis David Robinson z Morgan Creek Productions.