Čínska Národná správa pre rozhlas a televíziu (NRTA) vydala nové reštrikcie, medzi ktoré patrí aj zákaz prezentovania zženštilých mužov a „vulgárnych internetových celebrít", informovala v piatok agentúra AP.

Vysielatelia musia „rozhodne ukončiť (propagovanie) nemaskulínnych mužov a iných neprirodzených zjavov," uvádza sa vo vyhlásení regulačného orgánu.

Štátny denník China Daily píše, že tieto nové regulácie sú „súčasťou pokračujúceho úsilia Číny o vytvorenie zdravého kultúrneho priemyslu".

Podpora tradícií a socialistickej kultúry

Vysielacie spoločnosti by mali podľa vládneho regulačného orgánu energicky podporovať čínske tradície a zároveň pokrokovú revolučnú a socialistickú kultúru.

KK31 Rím - Na archívnej snímke z 25. augusta 2020 hongkongský aktivista Nathan Law protestuje počas stretnutia čínskeho ministra zahraničných vecí Wang I s talianskym ministrom zahraničných vecí Luigi Di Maiom v Ríme. Jeden z najznámejších mladých hongkonských prodemokratických aktivistov Luo Kuan-cchung, známy aj pod menom Nathan Law, dostal azyl v Británii. Oznámil to v stredu 7. apríla 2021 na svojom twitterovom účte, píše agentúra AFP. FOTO TASR/AP
FILE - In this Aug. 25, 2020, file photo, H
Neprehliadnite

Hongkong sprísňuje cenzúru filmov, zameria sa na porušenia národnej bezpečnosti

Čínsky prezident Si Ťin-pching pred časom vyzval na „národnú obnovu" v rámci ktorej Komunistická strana Číny avizovala prísnejšiu kontrolu nad obchodom, vzdelávaním, kultúrou a náboženstvom, pripomína AP. Od 1. septembra sa môžu maloletí hrať online hry len tri hodiny týždenne, rozhodla nedávno Čínska Generálna správa pre tlač a publikácie (GAPP).

Vývojári počítačových a iných hier už dlhšie musia nové hry predložiť vláde na schválenie. Úrady ich navyše vyzvali, aby do svojich produktov pridali vlastenecké motívy.

Posvietia si na celebrity

Komunistická strana zároveň sprísnila kontrolu nad celebritami. Vysielatelia by sa mali vyhýbať zobrazovaniu umelcov, ktorí „narušujú verejný poriadok" alebo „porušujú (dobré) mravy". Zároveň vydali smernice obmedzujúce plat pre účinkujúcich umelcov a prijali reštrikcie, ktoré im majú sťažiť prípadné snahy o krátenie daní.

Čínska herečka Čeng Šuang údajne krátila dane, za čo dostala minulý týždeň pokutu vo výške 299 miliónov čínskych juanov (39 miliónov eur), pripomína AP.