Práve Chris Rock bol jedným z najväčších adeptov na podporenie protestu. Od iniciátorov mal množstvo telefonátov, v ktorých ho podľa jeho slov vyzvali na odstúpenie z funkcie a následnú neúčasť.
Ch. Rock však nebude bojkot ignorovať, práve naopak - dá sa očakávať, že jeho vstupy nebudú o ničom inom. Reginald Hudlin, producent Oscarov, pre Entertainment Tonight prezradil, že hneď ako veci začali byť provokatívne a vzrušujúce, Chris sa so svojím tímom zamkli v izbe, pretože vraj musia napísať novú šou.
„Chris je veľmi dôkladný. Je taký brilantný, že mám tisícpercentnú istotu, že ľuďom prednesie niečo, o čom budú hovoriť týždne.“
Akadémia je pripravená na Chrisove žarty o „ľaliovo bielych Oscaroch“, ktoré podľa Hudlina diváci môžu očákavať. „Sú z neho nadšení. Vedia, že to je to, čo potrebujeme. Vedia, že to je to, čo spoločnosť chce a my ľuďom dáme, čo chcú,“ dodal.
Reorganizačné zmeny
Akadémia filmových vied a umení neignorovala kritiku ich „bielych“ nominácií, ale začala konať a predstavila zmeny, ktoré vraj majú napomôcť k väčšej diverzite. Hlavným cieľom je, aby o nominovaných a víťazoch hlasovali aktívni členovia hollywoodskeho priemyslu.
Organizácia má momentálne 6 261 voliacich členov. Tí sa členia do 17 sekcií, z ktorých každá má za úlohu nominovať kandidátov v kategórii, ktorú zastupuje. Herecké odvetvie je s 1 138 členmi najväčšie zo všetkých.
Prieskumy denníka LA Times ukazujú, že 96 percent týchto voličov Akadémie sú belosi a 77 percent sú muži. Práve toto sa má po mimoriadnom zasadnutí správnej rady Akadémie zmeniť.
„Akadémia bude viesť, nie čakať na nápravu vo filmovom priemysle. Tieto nové opatrenia týkajúce sa vedenia a hlasovania budú mať okamžitý dopad a začne sa proces, ktorý podstatne zmení zloženie nášho členstva,“ povedala riaditeľka Akadémie Cheryl Boone-Isaacs, ktorá je sama tmavej pleti, v reakcii na tvrdenia, že problém rozmanitosti nie je iba problémom Akadémie, ale celého hollywoodskeho priemyslu.
Zmeny sa budú týkať reorganizácie správnej rady, ktorá aktuálne pozostáva z 51 členov – z každého odvetvia traja členovia. Podľa riaditeľky majú pribudnúť ďalšie tri miesta. Zo zasadnutia ďalej vzišli záväzky o zdvojnásobení ženských postov do konca roku 2020.
LA Times informovali, že po zmenách by mali ženy tvoriť 48 percent osadenstva a ľudia inej farby pleti viac ako 14 percent členov.
Hlavným kritériom bude aktívna činnosť v Hollywoode. Hlasovať budú môcť ľudia, ktorí pracovali vo filmovom priemysle počas uplynulej dekády, získali nomináciu na Oscara alebo nakrúcali filmy počas tridsiatich rokov svojej kariéry.
Bojkot napriek zmenám
Na čelo protestu sa minulý týždeň postavil filmový režisér Spike Lee spolu s americkou herečkou Jadou Pinkettovou Smithovou. Po tom, čo boli 14. januára zverejnené nominácie na Oscara, obaja vyhlásili, že sa v rámci protestu nezúčastnia oficiálneho odovzdávania, a to ani po ohlásených zmenách.
„Moja manželka ani ja sa nezúčastníme na februárovom odovzdávaní Oscarov," napísal S. Lee na svojom instagramovom účte. „Ako je možné, že už druhý rok je dvadsať nominovaných hercov bielych?“ pýta sa.
Jada Pinkettová Smithová zas napísala na Twitter: „Ľudia inej farby pleti sú na Oscaroch vítaní pri odovzdávaní sošiek iným alebo ako zabávači. Málokedy sme ale uznaní pre naše umelecké výkony.“ Neskôr zverejnila aj video, v ktorom tvrdí, že akadémia má právo pozvať, koho chce, no prosenie o uznanie ponižuje dôstojnosť Afroameričanov.
Svoju neúčasť potvrdil aj herec Will Smith, manžel Jady Pinkettovej. V relácii Good Morning America uviedol, že „všetci nominovaní sú fantastickí umelci, no mám pocit, že to začína ísť zlým smerom. Práve rozmanitosť vytvára americkú krásu Hollywoodu“.
Jada Pinkettová Smithová si však vyslúžila aj kritiku, a to aj z radov Afroameričanov. Podľa herečky Janet Hubertovej, ktorá kedysi spolupracovala s Willom Smithom, bojkot prišiel len preto, že jej manžel nebol nominovaný na Oscara za film Concussion.
Pridali sa aj Michael Moore a George Clooney
Bojkot sa dotkol aj niektorých bielych hercov. Napríklad herečka Charlotte Ramping, nominovaná tento rok na Oscara za film 45 rokov, označila bojkot za „rasizmus proti bielym“.
Iní kritiku chýbajúcej diverzity podporili. „Myšlienka, že by mohli byť dva roky po sebe, v ktorých dokopy štyridsať hercov je bielych a žiaden čierny, je šialená,“ povedal portálu Wrap Michael Moore, držiteľ Oscara z roku 2003 za réžiu filmu Bowling for Columbine.
V roku 2010 M. Moorovi ponúkli členstvo v dokumentárnej sekcii Akadémie filmových vied a umení. Na otázku o rasovom zložení tohto odvetvia, ktoré vtedy pozostávalo zo 150 členov, mu povedali, že sa v nej nenachádza nikto inej farby pleti. Podľa vlastných slov nechcel byť súčasťou „čisto bielej“ zostavy a odmietol.
George Clooney v rozhovore pre portál Variety uviedol, že situácia sa za ostatné roky zhoršila. „Akadémia pred desiatimi rokmi robila lepšiu prácu.“ Podľa G. Clooneyho nejde len o Oscarov, ale celkovo o príležitosti Afroameričanov v Hollywoode. „Nie je to ani tak otázka toho, kto je nominovaný, ako toho, koľko možností je ponúknutých menšinám na roly vo filmoch, obzvlášť v tých kvalitných.“
Ako uviedol, problém nevidí len v prehliadaní Afroameričanov. „Aj žena staršia ako štyridsať rokov má dnes problém dostať hlavnú rolu.“ Ešte horšie sú na tom podľa neho zástupcovia iných etnických skupín, ako napríklad Hispánci.
To potvrdila aj analýza magazínu The Economist. Iba tri percentá nominácií od roku 2000 putovali hispánskym hercom, hoci v populácii USA tvoria 16 percent. A iba jedno percento putovalo ľuďom ázisjkého pôvodu, hoci v obyvateľstve majú dvojnásobný podiel.
Ľudia čiernej pleti boli zo štatistického pohľadu zastúpení relatívne spravodlivo - od roku 2000 im patrilo 10 percent nominácií, v populácii majú 12,6-percentný podiel. Ako však poznamenáva The Economist, problém nie je len pri posudzovaní filmových výkonov, ale vzniká najmä už v procese tvorby - pri obsadzovaní hercov a režisérov.