Najväčší český operátor terestriálneho vysielania České Radiokomunikace to myslí s technológiou DVB-T2 vážne. Signálom v tomto štandarde, ktorý poskytuje asi ešte väčšiu kapacitu pre prenos TV kanálov ako DVB-T, chce do roka 2012 pokryť väčšinu Českej republiky. Píše o tom server Digizone.cz.

Operátor predstavil svoje plány v súvislosti s testovacím vysielaním DVB-T2, ktoré začal testovať v týchto dňoch v oblasti Prahy. Pilotný projekt má trvať dva týždne. České Radiokomunikace chcú po krátkom teste presadiť podľa Digizone.cz dlhodobé pilotné vysielanie. A firma by chcela do roku 2012, v čase letnej olympiády v Londýne, pokryť väčšinu veľkých miest v Česku. Signál DVB-T2 by sa v tom čase mal dostať k 8,5 milióna ľuďom.

DVB-T2 je ešte veľmi „čerstvá“ technológia. Masovo nie je rozšírená ešte nikde. Prvé zariadenia podporujúce DVB-T sa dajú zohnať vo Veľkej Británii, kde s prevádzkou DVB-T2 na menšom území už začali.

Výhodou nového štandardu je, že kapacita dátového toku je 30 a viac percent vyššia ako pri DVB-T. S technológiou sa preto počíta najmä v súvislosti s terestriálnym šírením televízie vo vysokom rozlíšení.

České Radiokomunikace už dokonca hovoria, že po roku 2013 chcú diskutovať o národnej stratégii prechodu z DVB-T na DVB-T2. To by pre domácnosti znamenalo opätovnú výmenu prijímačov. Ako však píše Digizone.cz, už aj dlhodobému testovaniu nového štandardu bráni česká legislatíva. Tá umožňuje povoliť testy maximálne na jeden mesiac.

Predseda Rady Českého telekomunikačného úradu Pavel Dvořák je navyše skeptický voči opätovnej zmene terestriálnej technológie. Štandardy DVB-T a DVB-T2 budú podľa neho dlhú dobu existovať vedľa seba. K vypnutiu DVB-T dôjde podľa neho najskôr o päť až sedem rokov. Viaceré české televízie potvrdili predbežný záujem o DVB-T2, no počkajú si na cenu takéhoto vysielania. Tú České Radiokomunikace ešte nemajú vypočítanú.