Porota tento rok posudzovala takmer 2 650 hodín toho najlepšieho z európskej televíznej, rozhlasovej a on-line tvorby. „Získať nomináciu v takej obrovskej a ťažkej konkurencii je pre nás nesmierna česť. Prix Europa je v televíznom prostredí považovaná za najprestížnejšie podujatie svojho charakteru na kontinente a dostať sa už takto ďaleko je veľkým ocenením,“ povedal producent Rasťo Šesták, DNA Production. Trojdielna miniséria vznikla v koprodukcii s Českou televíziou a RTVS. Vznikla pod režisérskou taktovkou Petra Bebjaka a jej dej je zasadený do začiatku päťdesiatych rokov. 

Herec je príbeh o tom, ako sa chceme alebo odmietneme prispôsobiť systému a koho sme ochotní obetovať pre svoj úspech a bezpečie. Nie je čierno-biely. Na začiatku hrdinu obdivujete, potom ním opovrhujete, ale zároveň mu začínate rozumieť. A po celý čas veríte, že vy by ste sa zachovali inak ako on. Päťdesiate roky boli jedným z najzložitejších období našich dejín. Každá z postáv reaguje na udalosti inak a divák už nepremýšľa len o úseku dejín, ale najmä o tom, ako režim ovplyvnil životy konkrétnych ľudí,“ dodáva producent.

V hlavných úlohách sa predstavia Jan Cina (Národní třída, Terapie, Dáma a král), Jenovéfa Boková (Ženy v behu, Havel, držiteľka Českého leva), Emília Vášáryová, ale aj Lukáš Latinák alebo Alexander Bárta. Autorom scenára je Petr Bok (Četníci z Luhačovic, Kriminálka Anděl, Kajínek) a hlavným kameramanom Martin Žiaran (Správa, Učiteľka, Čiara).

Festival PRIX EUROPA je najväčší festival televíznych, rozhlasových a on-line programov v Európe. Vznikol v roku 1987 vďaka snahe Európskeho parlamentu, Európskej komisie a Európskej kultúrnej nadácii a jeho hlavným poslaním je podpora kvalitnej európskej tvorby a dnes okrem nich alianciu tvorí takmer tridsať členov, medzi inými napríklad Európska vysielacia únia (EBU), BBC, ORF, France Télévisions, ale aj Česká televízia. Mottom tohto ročníka je Európa sa mení – Spolu v dôvere.