V českých médiách sa témou posledných dní stal zoznam vulgárnych slov, ktorý prišiel do viacerých rádií od českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie. Tá do rozhlasových staníc, kde odznel nejaký vulgarizmus, poslala list s upozornením, že je to nevhodné. K listu priložila zoznam vulgarizmov, ktoré by sa nemali objaviť vo vysielaní. O zozname informovali ako prvé české Lidové noviny.

Česká rada chce aj takouto cestou zabrániť rozširovaniu vulgarizmov v médiách a zoznam má slúžiť ako manuál pre moderátorov. „Pre zreteľnosť sa Rada rozhodla definovať pojmy, ktoré zo zákona vo vzťahu k správnemu konaniu používa,“ píše česká rada v liste.

Rada vulgarizmy rozdelila do viacerých skupín podľa rôznych kritérií: na tie, ktoré súvisia so sexuálnym chovaním (napríklad cucák, buzna a i.), ktoré urážlivým spôsobom popisujú ženu (rozhoďnožka, jedubaba, fuchtle, vykopávka a i.) a ďalšie, ktoré súvisia napríklad s vylučovaním alebo neslušné názvy pre toaletu.

Nie všetky slová zo zoznamu vyznievajú ako vulgarizmy. Do zoznamu sa dostali napríklad aj nadávky, ktoré označujú rôzne zvieratá (osel, husa, prasopes a i.), či nadávky podľa označenia odumretých častí rastlín (stará větev, kořen) i náboženské výrazy (sakra, panebože, herrgot), ale aj rasistické (napríklad Turek, Maďar), šovinistické, či odborné termíny označujúce nedokonalé telesné či duševné schopnosti (idiot, debil, kretén, bulík).

Za nevhodné nadávky považuje rada aj urážlivé označenia spojené s politickou príslušnosťou ako nácek, socan, komouš, modrá straka. V zozname je však aj aktuálny novotvar vlezdobruselista či podržťaška.

„Nejde o žiadnu metodiku či doporučenie rady. Je to skopírovaný zoznam z Wikipedie a bol súčasťou upozornenia na to, že vo vysielaní zaznel vulgarizmus," vysvetlila pre www.lidovky.cz predsedníčka rady Kateřina Kalistová. Česká rada je rozhodnutá posielať zoznam aj v budúcnosti do všetkých televízií či rádií, kde sa objavia vulgarizmy.

Podľa Kalistovej je to jediná možnosť, ako môžu používanie vulgarizmov "potrestať". Český zákon neumožňuje dávať za vulgarizmy sankcie. „Keď nám príde sťažnosť, nemôžeme ju prehliadnuť a robiť, že sa nič nestalo," povedala Kalistová.

České médiá dostali zoznam zakázaných vulgarizmov. Medzi nimi truhlík, hezoun či rozhoďnožka

List so zoznamom prišiel aj do českého rádia Evropa 2, kde vo vysielaní opitý Leoš Mareš urážal svojho kolegu. Povedal mu, že je „idot a debil.“

„Zoznam sme dostali prvýkrát. Pôvodne som ho chcel rozposlať do redakcií. Obávam sa ale, že by to moderátorov skôr rozosmialo a vytvorili by doplňovaciu anketu. Mnoho slov tam totiž chýba," povedal podľa serveru Lidovky.cz prezident českej pobočky spoločnosti Lagardére Michel Fleischmann.

Slovenské médiá sa podobného zoznamu obávať nemusia. Slovenská Rada pre vysielanie a retransmisiu sa českou radou inšpirovať nechystá, podľa riaditeľa kancelárie rady Ľuboša Kukliša nie je dôvod. „V Českej republike nemajú obdobu nášho JSO (jednotného systému označovania programov), preto veci súvisiace s ochranou maloletých musia riešiť inak," povedal Kukliš. S tým, že podobne, ako v Česku, aj slovenská rada musí skúmať každý prípad osobitne. "Zostavovať zoznam vulgarizmov by nemalo žiadny zmysel."

JSO slúži na ochranu maloletých pred nežiaducimi obsahmi v televíznom vysielaní informovaním rodičov o vhodnosti vysielaných programov pre vekové kategórie.

Ani slovenský zákon nestanovuje, čo je vulgarizmus, píše však, že „vysielateľ je povinný zabezpečiť, aby sa nevysielali programy, ktoré môžu narušiť fyzický, psychický alebo morálny vývin maloletých." Tie môžu byť vysielané za istých podmienok po 22. hodine. 

Rada dáva bežne sankcie súvisiace s používaním vulgarizmov, napríklad televízia Markíza dostala sankciu za vulgarizmy porotcov, ktoré odzneli pri vysielaní Superstar.