DVB-T2 umožňuje predovšetkým vysielať na nižšom počte frekvencií väčší počet televíznych programov. Česko je podľa ČRa medzi prvými krajinami v Európe, ktoré druhú generáciu digitálneho televízneho vysielania spúšťajú.
„V súčasnosti budeme pokračovať vo výstavbe ďalších častí prechodovej siete, tak aby sme do jari 2018 pokryli viac ako 99 percent územia ČR,“ povedal generálny riaditeľ ČRa Martin Gebauer.
Celkom majú do konca roka 2017 vzniknúť dve až tri prechodové siete, ktoré budú vysielať dva až tri roky súbežne s terajšími multiplexmi.
Po vypnutí súčasných sietí a spustení štandardných sietí DVB-T2 ich komerčnými prevádzkovateľmi prestanú prechodovej siete fungovať.
Prechod na DVB-T2 je plánovaný na 1. februára 2021, konečný termín bude schvaľovať vláda. Vzniknúť by malo celkom šesť vysielacích sietí miesto štyroch multiplexov pre DVB-T. Uvoľnené frekvencie v pásme 700 MHz štát využije pre rýchle mobilné siete.
Vysielanie DVB-T2 budú môcť sledovať ľudia s televízormi, ktoré sú pre príjem vybavené príslušným tunerom. Televíziu, ktorá bude schopná prijímať DVB-T2, má momentálne podľa odhadov obchodníkov do desať percent domácností.
„Podiel TV prijímačov s tunerom DVB-T2 sa zvyšuje. Tým, že masívnejší nástup modelov TV s tunerom určeným na príjem nového digitálneho signálu nastal až zhruba od marca 2016, je však celkový podiel v populácii stále malý,“ uviedol Tomáš Krátky zo spoločnosti Euronics .
ČRa vlani spustili certifikáciu prístrojov, ktorá overuje pripravenosť prijímača na DVB-T2. Zoznam všetkých otestovaných prijímačov je na webe dvbt2overeno.cz.
Podiel pozemného digitálneho vysielania je v českých domácnostiach 58,5 percenta, 26,1 percent prijíma televízny signál cez satelit a 24,6 percenta má doma káblové pripojenie alebo internetové IPTV.