Termín sa môže ešte prípadne posunúť, v závislosti od dosiahnutého pokrytia u obyvateľstva. Vláda bude vypracúvať dokument, ktorý bude vyhodnocovať prechod na DVB-T2, zverejňovať sa bude vždy na konci na januára, informuje DigiZone.cz.

Kmitočty, ktoré zostanú po prechode na DVB-T uvoľnené v pásme 700 MHz, pôjdu do plánovej aukcie pre rýchle mobilné siete. Aukcia by mala podľa odhadu vyniesť 4,6 miliardy českých korún.

Samotný prechod prechod na novší technologický štandard si podľa stratégie českej vlády vyžiada celkové náklady medzi 871 miliónmi a 1,05 miliardy korún. Tie budú súvisieť so zmenou technológií a potrebou prevádzkovať dve prechodové siete, ako aj s analýzami, monitoringom a informačnou kampaňou, ktorá bude upozorňovať spotrebiteľov na nutnosť zaobstarať si televízny prijímač alebo set-top box schopný prijímať signál v DVB-T2.

Náklady budú hradené z rádiokomunikačného účtu, kam by mal plynúť výnos zo zvýšeného výberu poplatkov za využívanie rádiových frekvencií, a čiastočne aj z rozpočtovej kapitoly ministerstva priemyslu a obchodu. Bez započítania výnosov aukcie majú byť čisté výnosy procesu prechodu pre štát vo výške medzi 109 a 295 miliónmi korún.

Terestriálne vysielanie má v Česku výraznejšie zastúpenie ako na slovenskom trhu - v súčasnosti tam podiel na distribúcii TV signálu k divákom dosahuje okolo 60 percent. Zvyšok pripadá na káblové a internetové televízie a satelitné vysielanie.

DVB-T2 umožňuje vysielať viac programov, vo vyššej kvalite na nižšom množstve frekvencií. Celkom DVB-T2 umožní vysielanie šiestich celoplošných multiplexov miesto doterajších štyroch.

Na Slovensko do DVB-T2 ako prvý prechádza štvrtý multiplex, v ktorom Towercom šíri balík platených staníc Plustelka. Jednotlivé vysielače spoločnosť prepína počas leta.