Spomienka na tragédiu v ukrajinskom Černobyle patrí dnes medzi top témy nielen svetových médií, ale aj na Slovensku. Ukrajinská tragédia aj v súvislosti so sledovaním súčasného diania okolo japonskej elektrárne Fukušima priťahuje pozornosť médií, ktoré prinášajú množstvo fotografií, grafov a informácií od odborníkov na jadrovú fyziku či ekológov. Špeciálny program k 25. výročiu výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle pripravili na dnes večer takmer všetky hlavné televízne stanice.
Slovenská televízia večer odvysiela na Dvojke nemecký dokumentárny film z roku 2005 pod názvom Ožiarení a zabudnutí - 20 rokov po Černobyle. Režisér dokumentu Christoph Boekel žil a pracoval v Rusku dlhé roky. Dokument sleduje osudy viacerých ľudí, ktorých sa katastrofa dotkla.
Medzi nimi je napríklad mladý umelec Dmitrij Gutin, ktorého v posledných dňoch jeho vojenskej služby odvelili na stavbu železničnej trate vo vysoko zamorenej 30-kilometrovej zóne. Po dlhoročnom trápení zomrel krátko pred 40. narodeninami. Po dokumente odvysiela STV na Dvojke rozhovor s jadrovým fyzikom Jozefom Masarykom v relácii Gen.sk.
Televízia Joj odvysiela k výročiu od 22:30 do polnoci mimoriadne Noviny špeciál s Jánom Mečiarom, kde podľa slov hovorcu televízie Jozefa Gogolu budú doteraz nezverejnené zábery, výpovede svedkov aj najväčšia nukleárna katastrofa v bývalom Československu.
Po skončení špeciálnej relácie odvysiela Joj po polnoci dokument Osudná hodina - katastrofa v Černobyle z britsko-kanadskej dokumentárnej minisérie z roku 2004. Film opisuje minútu po minúte drámu poslednej hodiny predchádzajúcej výbuchu. Dokument tvoria výpovede pracovníkov elektrárne, ktorí prežili, ako aj tých, ktorí na následky havárie časom zomreli.
"Televízia Markíza sa 25. výročiu katastrofy v Černobyle venuje vo svojich spravodajských aj publicistických reláciách. Dnes sme informácie priniesli v Teleráne, takmer monotematická - venovaná Černobyľskej katastrofe - je relácia Reflex o 17:25 a podrobnosti sa diváci dozvedia aj v Televíznych novinách o 17:00 a 19:00 ako aj v Nočných Televíznych novinách o 22:10," povedal šéfredaktor spravodajstva TV Markíza Lukáš Diko.
Černobyľ je, samozrejme, hlavnou témou spravodajských relácií aj všetkých ostatných televízií. Ako top tému ju má celý deň aj spravodajská televízia Ta3, ktorá okrem bežných spravodajských príspevkov prináša počas dňa rozhovory, napríklad s odborníkmi na jadrovú fyziku. Medzi nimi bol Peter Uhrík z Úradu jadrového dozoru, ktorý napríklad o téme prekrytia elektrárne novým sarkofágom, ale aj bezpečnosti slovenských elektrárni.
Ta3 prinesie aj pohľad na udalosti v súvislosti ČSSR a informovanosť obyvateľov. Tragédia bude aj témou diskusnej relácie Téma dňa, v ktorej televízia prinesie rozhovory s ukrajinskými jadrovými fyzikmi.
Černobyľ bude aj témou Nočnej pyramídy v Slovenskom rozhlase, kde bude hosťom jadrový fyzik Ján Haščík.