Americká spravodajská televízia CNN zo skupiny Warner Bros. Discovery prepustí stovky zamestnancov. Informovala o tom stanica CNBC, ktorá sa odvoláva na informované zdroje. Dôvodom podľa nich je, že sa CNN preorientuje na globálne digitálne publikum. Podľa správy plánuje prepúšťanie aj televízia NBC News, ktorú vlastní firma Comcast. Presný počet prepustených zamestnancov síce nie je známy, ale malo by ísť o nižšie desiatky.

„Áno, dôjde k strate pracovných miest. Dotkne sa to približne 6 percent súčasných zamestnancov CNN, ale neočakávame, že celkový počet zamestnancov v tomto roku výrazne klesne, ak vôbec,“ viedol v správe pre zamestnancov výkonný riaditeľ CNN Mark Thompson. „Je to vďaka 70 miliónom dolárov, ktoré investujeme do našich digitálnych plánov a mnohých nových pracovných miest, ktoré vďaka tomu vzniknú,“ vyhlásil.

CNN tak nasleduje príklad ďalších médií, ktoré pristúpili k reštrukturalizácii v nadväznosti na návrat prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu. „Niektoré z dnešných oznámení znamenajú nové a významné pracovné príležitosti v CNN, no iné povedú k strate niektorých cenných kolegov,“ uviedol Thompson.

Nie je zrejmé, či sa reštrukturalizácia CNN bude podobať na model iných amerických médií, kde prišli o miesta skúsení reportéri a redaktori s vyššími platmi. Týmto spôsobom sa uvoľnili miesta mladším a lacnejším zamestnancom pre digitálne projekty

Znižovanie výrobných nákladov

CNN aktuálne celosvetovo zamestnáva približne 3500 ľudí. Znižovanie počtu pracovných miest podľa CNBC prichádza v čase, keď sa CNN pokúša o prechod z doterajšej lineárnej televíznej ponuky na produkty digitálneho predplatného s tým, že znižovanie stavov televízii pomôže ušetriť na výrobných nákladoch a konsolidovať tímy. Časť programov vyrábaných v New Yorku alebo Washingtone by sa tiež mohla presunúť do Atlanty, kde je podľa zdrojov CNBC výroba lacnejšia.

Obe spravodajské spoločnosti čakali s oznámením o prepúšťaní do pondelkovej prezidentskej inaugurácie Donalda Trumpa, píše CNBC. Dodala, že čoraz menej ľudí sleduje lineárnu televíziu a čoraz viac ich konzumuje spravodajstvo prostredníctvom streamovacích služieb a sociálnych médií.

Už na začiatku mesiaca oznámil prepúšťanie denník The Washington Post, ktorého vlastníkom je zakladateľ internetovej spoločnosti Amazon Jeff Bezos. Skončiť majú približne štyri percentá zamestnancov, čo zodpovedá približne stovke ľudí.

V novembri oznámila tlačová agentúra Associated Press zníženie počtu pracovných miest o takmer osem percent. Reagovala tak na stratu klientov a ekonomické problémy. V júli 2024 CNN oznámila zrušenie približne 100 pracovných miest. Zároveň vytvorila digitálne predplatné na svojej webovej stránke, aby nahradila časť príjmov.

Thompson tiež vo štvrtok oznámil spustenie nového plateného streamovacieho produktu bez uvedenia ďalších podrobností. CNN už v roku 2022 spustila streamovaciu službu CNN+, ktorú však po mesiaci zrušila pre zložitú niekoľkomiliardovú fúziu medzi spoločnosťami WarnerMedia a Discovery.

Elon Musk
Neprehliadnite

Musk vyvolal rozruch na inaugurácii Trumpa. Je to nacistické gesto? Historici reagujú

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov (na snímke z roku 2017).
Neprehliadnite

Zakladateľ Telegramu pripustil obvinenia. Je znechutený zločinmi, ktoré platforma uľahčovala

Tlačová konferencia Ministerstva kultúry SR k výsledkom auditu v Slovenskej národnej galérii. Na snímke Martina Šimkovičová.
Neprehliadnite

Šimkovičová kritizuje hercov SND: Obťažujú návštevníkov. Sú riadení zo zahraničia, chcú prevrat

televízor,
Neprehliadnite

Seriály, ktoré sa nakrútili aj na Slovensku, smerujú do USA: Čo všetko čaká Američanov?

Móda šesťdesiatych rokov rozhodne nebola nudná.
Neprehliadnite

Vyšli nominácie na Oscara. Dočkali sa aj Vlny Jiřího Mádla?