Vláda vo štvrtkovej správe uviedla, že BBC zverejní mzdy všetkých vedúcich pracovníkov, ktorí zarábajú viac ako 150-tisíc libier ročne, a všetkých svojich hviezd, ktoré dostávajú cez 450-tisíc libier za rok. Spoločnosť má tiež prvýkrát za 94 rokov svojej existencie dozorovať vonkajší regulačný úrad, a síce telekomunikačný regulátor Ofcom, ktorý dohliada na komerčné spoločnosti.
Ďalšou novinkou je zrušenie terajšieho správneho orgánu BBC Trust, ktorý zastrešuje príjmy z koncesionárskych poplatkov a chráni verejný záujem v BBC. Nahradí ho nová správna rada, ktorej členmi budú aj ľudia menovaní vládou. Vládny plán počíta s šiestimi jej kandidátmi. Ďalších až osem členov riadiaceho orgánu bude volať BBC, aby bola zaistená jej nezávislosť, podotýka agentúra AFP.
„BBC je jednou z najväčších inštitúcií v tejto krajine. Je naším prvoradým záujmom zabezpečiť, že BBC bude naďalej prekvitať v mediálnom prostredí, ktoré sa od poslednej revízie charty pred desiatimi rokmi zmenilo na nepoznanie,“ povedal minister kultúry, médií a športu John Whittingdale, keď v parlamente predstavoval takzvanú bielu knihu reforiem.
BBC je v Británii jednotkou v televíznom a rozhlasovom vysielaní a tiež v internetovom spravodajstve. Jej služby sa každý týždeň dostanú odhadom k 97 percentám Britov. Z ročného koncesionárskeho poplatku 145,50 libry, ktorý odvádzajú všetky domácnosti s televízorom, má BBC zaručený príjem 3,9 miliardy libier. Akékoľvek zmeny podnik vytrvalo odmieta a tvrdí, že by klesla jeho obľuba u verejnosti.
Podľa kritikov je však BBC rozbujnenou organizáciou, ktorá utláča svojich rivalov, napríklad tým, že poskytuje bezplatné a rozsiahle webové spravodajstvo, takže veľa komerčných mediálnych skupín má problém so spoplatnením svojho obsahu.
Podľa iných kritikov je spôsob, akým BBC pokrýva udalosti, politicky zaujatý. Na tom, či sa BBC prikláňa skôr k pravej, alebo naopak k ľavej časti spektra, sa ale kritici nezhodujú. Niektorí poslanci vládnych konzervatívcov premiéra Davida Camerona ale verejnoprávnej inštitúcii obviňujú, že prijíma ľavicové postoje. BBC to popiera.
Generálny riaditeľ BBC Tony Hall vyjadril potešenie nad tým, že najnovšia správa poskytuje BBC garantovaný príjem na najbližších 11 rokov. Ohradil sa naopak proti návrhom ohľadom nového riadiaceho orgánu. O ňom sa riadiaci pracovníci BBC podľa denníka The Telegraph domnievajú, že bude príliš veľký a ťažkopádny.