Jedenásťdielna kriminálna séria v hlavnej úlohe s Jurajom Kukurom otvára v každej svojej časti samostatný príbeh, pričom poukazuje nielen na jednotlivé kriminálne prípady, ale vykresľuje i život samotného inšpektora Maxa, nekonvenčného muža, ktorý vo svojej profesii pôsobí už roky a svoju vyšetrovateľskú prax zakladá najmä na úprimnom slove a svojom jedinečnom vyžarovaní.

Max je Slovák, ktorý sa pred rokmi odsťahoval do Česka. Od tej doby žije v Prahe a pracuje na pražskej kriminálke. Kriminálne prípady nepoznajú hranice, a tak sa veľakrát dostáva na Slovensko, kde sa musí vyrovnať so svojou vlastnou minulosťou.

Zoli nie je prototypom bežného vyšetrovateľa. Rád provokuje, neznáša autority, neplatia pre neho žiadne pravidlá. Nedokáže sa zmieriť so systémom, v ktorom musí žiť, s rozkladom demokracie a apatiou voči vláde oligarchov, ktorí majú korene ešte v predchádzajúcom režime.

Max je ale predovšetkým citlivý chlap, ktorý si nevytvára žiadne predsudky a vníma ľudí, tak ako aj sám seba, absolútne autenticky. „Ja mám Maxa rád, pretože je zraniteľný a pretože je to človek, ktorý má v sebe veľkú lásku k ľuďom, hoci to vyzerá naopak, no to celé je len pancier a celý jeho život je boj o spravodlivosť, o tom pomáhať slabším aj za cenu komfortu vlastného života,“ povedal predstaviteľ hlavnej postavy Juraj Kukura.

Maxovho mladého kolegu hrá v seriáli český herec Robert Hájek, kapitána Vargu Ľubomír Paulovič. V ďalších úlohách sa predstavia Igor Bareš, Tereza Brodská, Mária Havranová, Diana Mórová, Barbora Jánová a iní.

Seriál pracuje v hlavnej kriminálnej linke so spoločensky kritickou témou, ktorou je „oligokracia“. Chobotnica pokrivených vzťahov, ktoré si vybudovali bývalí kariérni politici, členovia ŠTB a ich potomkovia, má svoje chápadlá všade. Obrovské rodinné impériá, holdingy a beztrestné parazitovanie na krajine majú oporu vo vládach, sudcoch aj polícii, s ktorou sa obete boja spolupracovať. Na programe sú však aj zločiny, drámy „všedného“ dňa, únosy, vraždy, podvody.

„Inšpektor Max sa výrazne odlišuje od ostatných seriálov tým, že máme jedného hlavného hrdinu namiesto skupiny kriminalistov, ktorí prípad vyšetrujú. Toto je herecké sólo Juraja Kukuru,“ podčiarkol režisér Jiří Chlumský. „V tomto seriáli sa nebojíme humoru a ani my, ani hlavný hrdina sa neberieme tak smrteľne vážne. Tieto aspekty podľa mňa náš seriál zásadne odlišujú od zvyšku,“ dodal.

V Bratislave mal slávnostnú premiéru seriál Inšpektor Max

Inšpektor Max (Juraj Kukura, Robert Hájek) Zdroj: Trigon Production

Práca na seriáli bola podľa J. Chlumského výnimočne náročná. „Povedal by som, že to bolo mimoriadne ťažké, pretože seriál tohto rozsahu sa nedá urobiť len tak, tomu sa musíte venovať naplno a pokiaľ máte tú ambíciu z toho urobiť niečo, čo by vás tešilo a aby ste si hovorili, že ste neurobili zlú vec a nežili ste ten rok zbytočne, tak vás to zaväzuje k tomu, že sa na to veľmi intenzívne koncentrujete. A keď to skončí, tak musíte zhodnotiť len jedno: Malo to zmysel alebo to nemalo zmysel? Ja si myslím, že táto práca a stretnutie s Jurajom jednoznačne zmysel mali,“ podotkol režisér.

„Detektívka je vec dobrodružná. Šesťročný proces, od myšlienky k dnešnej premiére, bol naozaj dobrodružný, ale musím povedať, že všetci ľudia, ktorí boli na palube a pracovali, boli neskutočne vášniví a zapálení. Prekonávali more problémov, ale vždy stihli urobiť a odviesť mimoriadne kvalitnú prácu. Verím, že ju diváci precítia a bude ich baviť,“ uviedol pred slávnostnou projekciou producent Patrik Pašš.

Prvý diel seriálu, ktorý vznikol v koprodukcii Trigon Production, RTVS a Českej televízie, uvedú v premiére na Jednotke v nedeľu 28. januára o 20:30. Ďalšie časti budú vysielať každý týždeň v rovnakom čase. ČT začne seriál vysielať neskôr – od 21. februára.