Beblavého strana do parlamentu predkladá balík opatrení, ktorý ma za cieľ ochranu nezávislosti a životaschopnosti médií, ochranu novinárov a ich zamestnávateľov a posilnenie investigatívnej žurnalistiky.

Podľa Spolu ide o prvú časť plánu, po ktorej budú nasledovať ďalšie balíky, ako je zmena fungovania politických strán, zmeny v prokuratúre a ďalšie.

„Vo vzťahu k médiám treba konať okamžite. Vzhľadom na vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej existuje reálna šanca, že by návrhy v parlamente mohli prejsť,“ povedal M. Beblavý.

Zákaz krížového vlastníctva už raz zamietli 

Na ochranu nezávislosti a životaschopnosti médií poslanci presadzujú zákaz krížového vlastníctva médií, ale aj prísnejšie pravidlá pre posudzovanie koncentrácie vlastníctva a zneužívania dominantného postavenia v mediálnej sfére.

M. Beblavý spolu s Vierou Dubačovou a ďalšou nezaradenou poslankyňou Simonou Petrík takúto právnu úpravu už navrhovali, poslanci ale novelu vo februári odmietli. Vlastníkom celoštátnych médií mal nový zákon uložiť povinnosť zapísať sa do registra partnerov verejného sektora, čo parlament neschválil.

V aktuálnom balíku navrhuje M. Beblavý aj ďalšie opatrenia. Je medzi nimi aj posilnenie povinnosti orgánov verejnej správy a verejných činiteľov odpovedať na otázky novinárov. V minulosti vláda či ministerstvá selektovali, s ktorými médiami komunikovali a s ktorými nie. Robert Fico a niektorí ministri Smeru istý čas úplne ignorovali Denník N, premiér zas dlhšie obdobie neodpovedal na tlačovkách ani na otázky Sme.

Poslanci zo strany Spolu ďalej navrhujú znemožnenie neodôvodnenej žaloby na novinárov, ich zamestnávateľov a mimovládne organizácie cez takzvanú osobitnú podmienku konania, kde súd najprv skúma spôsobenie ujmy a iba v prípade zistenia závažnej ujmy ďalej koná. Pri úprave sa odvíjajú od britského vzoru.

Novinkou má byť aj zaradenie novinárov do kategórie chránených osôb v trestnom zákone, aby útoky na nich boli posudzované prísnejšie.

Milión ročne na investigatívu 

Podľa advokáta Pavla Nechalu, ktorý je členom Spolu, je podanie tohto balíka prioritou. „Vražda dvoch mladých ľudí šokovala nás všetkých. Urýchlené zlepšenie ochrany novinárov a ich zamestnávateľov ako aj ochrana nezávislosti a životaschopnosti médií posilní ich postavenie a je správnou odpoveďou tým, ktorí sa snažili dosiahnuť opak.“

Ďalšou snahou poslancov je posilnenie investigatívnej žurnalistiky. „Tú si dnes nemôžu dovoliť všetky médiá, pretože je finančne nákladná a má neistý výsledok. Pre spoločnosť je však mimoriadne dôležitá. Preto sme navrhli zakotviť do zákona povinnosť verejnoprávnych médií zabezpečiť investigatívnu tvorbu a vytvorenie nezávisle spravovaného fondu pre investigatívnu žurnalistiku, ktorý by štát podporil sumou aspoň 1 milión eur ročne,“ povedala Viera Dubačová, ktorá je členkou výboru pre kultúru a médiá.

Návrhy zákonov opozičných poslancov by mal parlament prerokovať na nasledujúcej schôdzi.