BBC počíta v nasledujúcom období s výpadkom v príjmoch na úrovni zhruba 150 miliónov libier. Ako hlavný dôvod uvádza, že stále viac ľudí uprednostňuje sledovanie programov na internete a tento vývoj je rýchlejší, ako sa predpokladalo.

„Je to aj tým, že stále viac ľudí pozerá televízne programy cez internet alebo na svojich mobilných zariadeniach, a počet domácností, ktoré vlastní televízor, sa zmenšuje,“ píše sa vo vyhlásení BBC.

BBC v tejto súvislosti očakáva, že jej v budúcom finančnom roku klesne príjem z koncesionárskych poplatkov. Tie v krajine platia ľudia, ktorí majú v domácnosti televízor. Každá z nich musí BBC v súčasnosti platiť 145,5 libry ročne.

Aktuálny predpoklad je, že BBC získa z koncesionárskych poplatkov v období 2016/2017 o spomínaných 150 miliónov menej, ako sa očakávalo v roku 2011.

Neplatenie koncesionárskych poplatkov je v súčasnosti vo Veľkej Británii trestným činom. Podľa legislatívneho návrhu sa ale v krajine chystá dekriminalizácia činu. BBC hovorí, že ju to môže pripraviť o ďalších 200 miliónov libier.

Riešením aktuálnej situácie s očakávanými klesajúcimi príjmami má byť, že britský telerozhlas zmenší niektoré svoje divízie a zredukuje manažérske pozície.

Spojením niektorých oddelení a zoštíhlením úrovní manažmentu sa má v prvotnej fáze ušetriť asi 50 miliónov libier, píše Guardian.

Postup BBC nepriamo odobril britský telekomunikačný regulátor Ofcom, ktorý vo svojej správe takisto uviedol, že záujem o sledovanie televíznych programov na internete, v mobilných zariadeniach alebo prostredníctvom služieb na požiadanie rastie, a to predovšetkým u mladých ľudí.

BBC, ktorá bola založená v roku 1922, má v súčasnosti podľa Guardianu okolo 18-tisíc zamestnancov, z toho podľa výročnej správy asi tretina pracuje v novinárskej profesii. Avizovanú viac ako tisícku ľudí by telerozhlas mal začať prepúšťať začiatkom budúceho roka.