Autorka zastavenej reportáže o Tomanovej sociálnych podnikoch v STV končí

Novinárka Slovenskej televízie Martina Kubániová, autorka stiahnutej reportáže o sociálnom podniku, je v piatok vo svojom zamestnaní naposledy. Žurnalistke relácie Reportéri končí 15. januára zmluva, ktorú jej manažment podľa informácií Mediálne.sk už nechce predĺžiť.

Kubániová potvrdila, že o nepredĺžení zmluvy sa dozvedela dnes. Ešte začiatkom týždňa sa jej nadriadení pýtali na pripravované témy. Oficiálny dôvod nepredĺženia zmluvy sa nedozvedela. Hovorca STV nepotvrdil, že Kubániová v STV končí. Povedal, že novinárka má zmluvu do zajtra. Informácie by sa preto Mediálne.sk malo pokúsiť získať v piatok.

Martina Kubániová bola reportérkou príspevku o sociálnom podniku v Bardejove. Sociálne podniky sú „projektom“ ministerky Viery Tomanovej, pri ktorých aktuálne hrozí, že takmer všetky prostriedky poskytnuté z fondov Európskej únie budú musieť vrátiť.

Príspevok reportérky STV mal byť odvysielaný v prvom októbrovom vydaní Reportérov v minulom roku. Zastavil ich šéf STV. Po obvineniach z cenzúry sa na obrazovku dostali až po dvoch týždňoch. Aj s predslovom generálneho riaditeľa STV.

Ten stiahnutie reportáže v tom čase odôvodnil tým, že už "stratil trpezlivosť s doterajšími praktikami", pretože niektorí redaktori robia "bulvárne reportáže a na poslednú chvíľu, čím poškodzujú vysielanie".

Neskôr začal proti Kubániovej a jej kolegovi Jurajovi Mravcovi disciplinárne konanie - z dôvodu údajnej neskorej dodávky. Novinári však tvrdili, že materiál dodali včas, tri dni pred vysielaním. Materiál si až v deň vysielania pozrel ich nadriadený Oto Nittman, šéf redakcie aktuálnej publicistiky.

Ten v minulom roku zastavil iný príspevok o pochybnej privatizácii mäsokombinátu, do ktorej bol zapojený niekdajší predstaviteľ HZDS.

Reportéri išli v novembri na povinnú prestávku. Na obrazovku sa dostali až tento týždeň. Tím relácie sa iba z médií dozvedel, že by mali program zamerať skôr na občiansku publicistiku.