Ide o dosiaľ najvyššiu sankciu pre televízie za vysielanie obdobných súťaží. Má dvojnásobnú výšku ako pokuta pre TV8, ktorú Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) udelila len pred dvomi týždňami.
„Keďže vysielatelia nezosúladili svoje vysielanie so zákonom ani po sérii miernejších sankcií, ktorými boli upozornenia na porušenie zákona a pokuty vo výške okolo štyritisíc eur, Rada sa rozhodla výšku pokuty zvýšiť natoľko, aby trest splnil svoj účel,“ povedal k sankcii predseda RVR Miloš Mistrík.
„Takéto vysielanie je podľa môjho názoru závažným protispoločenským konaním, ktorému je potrebné zamedziť. Ak budú televízie vo vysielaní hier s nejasnými pokynmi a riešeniami pokračovať, budem navrhovať, aby Rada sankcie naďalej zvyšovala,“ dodal. Zákon v tomto prípade dovoľuje ísť na hornú hranicu sankcie vo výške 165 969 eur.
Aktualizované 25. mája: „Rozhodnutie rady nebudeme komentovať,“ uviedla hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová. Neuviedla tak, či sa televízia voči sankcii odvolá ani či na jej základe prípadne urobí zmeny v relácii.
Markíza má pykať za spomínaný formát Akčná výhra, ktorý ju stál už viacero sankcií. Tá aktuálna je za šesť vydaní z októbra minulého roka, ktoré obsahovali nejednoznačné zadania respektíve nepresné inštruovanie o spôsobe riešenia úloh.
V jednom prípade dokonca regulátor priamo konštatuje, že v relácii nebola uznaná správna odpoveď telefonujúceho diváka. Vo všetkých prípadoch išlo o porušenie paragrafu zákona o čestnosti a slušnosti reklamy a telenákupu – do tejto kategórie obdobné relácie podľa posúdenia licenčnej rady na základe európskych noriem patria, čo už potvrdil aj slovenský najvyšší súd.
Zavádzanie v audiotextových súťažiach má spoločné prvky bez ohľadu na stanicu, ktorá súťaž vysiela. Aj v prípade Markízy, respektíve kanála Dajto, kde beží Akčná výhra, prišlo k prezentovaniu úlohy, v ktorej mali diváci hľadať jednu správnu odpoveď na otázku, ktorá ich podľa zadania mohla mať viacero.
Typickou úlohou je hľadanie názvu mesta z ponúknutých písmen, pričom moderátorka nepovie, či písmená treba použiť všetky, či možno použiť jedno písmeno aj viackrát, prípadne túto alebo inú dôležitú informáciu doplní až počas hry.
Na mysli má zároveň iba „jedno správne mesto“, hoci z písmen sa ich dá zložiť viac. Podľa akého kľúča sa vyberá „vyvolené“ mesto, však z pravidiel prezentovaných v relácii nie je jasné: hra tak pripomína princíp „hádaj, na čo myslím“.
Zdroj: RVR
Neuznanie správnej odpovede regulátor konštatoval vo vydaní relácie, kde na fotografii produkcia skryla Roberta Geissa. Divákom neuznala odpoveď so zle vysloveným priezviskom (v prvom prípade „Gejs“, v druhom „Gís“), hoci nikde nespomenula, že neuzná gramatický, ale len fonetický tvar mena. Tie však podľa posúdenia regulátora tvoria jednotu a odpovede mali byť uznané. O to skôr, že výslovnosť cudzieho mena neuviedla produkcia ani v dodatočnej grafike so správnou odpoveďou.
Zdroj: RVR
Za audiotextové hry uložila licenčná rada Markíze ešte pred aktuálnou sankciou pokuty vo výške 65-tisíc eur, proti viacerým sa televízia odvolala. Akčnú výhru pre Markízu do vlaňajška dodávala firma Mediatex, od tohto roka spoločnosť Telemedia Interactv Production Home Limited, s ktorou už televízia tiež v minulosti spolupracovala.
Okrem licenčnej rady sa audiotextovými hrami v súčasnosti zaoberá už aj polícia, ktorá prípady začala riešiť po sťažnosti jedného z divákov na generálnej prokuratúre. V januári tohto roka sa začalo trestné stíhanie pre prečin poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií.