Ďalšie odloženie najnovšieho filmu s agentom Jamesom Bondom signalizuje, že druhá vlna pandémie spôsobuje filmovému priemyslu ešte vážnejšie rany, než sa očakávalo.

Film No Time To Die, v ktorom sa mal v hlavnej role opäť predstaviť Daniel Craig, presunuli už po druhýkrát. Pôvodne mal mať premiéru v apríli tohto roka, no termín sa natiahol na november. Nový dátum je 2. apríl 2021, teda presne rok potom, čo ho mali diváci vidieť, nebyť koronavírusu.

„Rozumieme, že preloženie bude sklamaním pre našich fanúšikov, ale už sa tešíme na budúci rok,“ uvádza sa na oficiálnom webe k filmu

Do Vianoc bez trhákov

Odloženie snímky s britským tajným agentom znamená pre americké kiná obdobie bez trhákov minimálne do Vianoc. Pandémia koronavírusu spôsobila v Hollywoode chaos, píšu noviny Financial Times. Okrem tejto bondovky sa už totiž oneskorili desiatky stámiliónových filmov. Medzi nimi aj komiksovka Wonder Woman: 1984, klasika spracovaná po novom West Side Story či akčný film Black Widow.

Zábery z  najnovšej bondovky
Zdroj: 007.com
Zábery z najnovšej bondovky

Filmová asociácia a ďalšie obchodné skupiny tento týždeň varovali pred nebezpečenstvom bankrotov v dôsledku pandémie a požiadali Kongres o vládnu pomoc pre kiná. „Ak tento stav zostane, bude 69 percent malých a stredne veľkých spoločností nútených podať návrh na vyhlásenie konkurzu alebo natrvalo zavrieť,“ uviedli v liste zákonodarcom.

Aj v Londýne rátajú straty

Londýnska sieť Cineworld, ktorá je považovaná za druhý najväčší reťazec kín na svete, vykázala za prvých šesť mesiacov roka stratu 1,6 miliardy dolárov, čo vážne podlomilo jej schopnosť prežiť.

Mooky Greidinger, výkonný riaditeľ Cineworldu, uviedol, že hľadajú „všetky možné spôsoby“ získania kapitálu a že dosiahli pokrok v rokovaniach s poskytovateľmi pôžičiek ohľadne výnimiek zo zmlúv. Napriek tomu spoločnosť podľa BBC ohlásila, že zavrie svoje kiná v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii, celkovo 663 kín. Dotkne sa to 45-tisíc pracovných miest.

Zábery z najnovšej bondovky
Zdroj: 007.com
Zábery z najnovšej bondovky

Málo miliónov

Tvorcovia bondovky z amerického filmového štúdia Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) sa pre odloženie premiéry rozhodli zrejme aj pre nedostatočné tržby sci-fi filmu Christophera Nolana Tenet.

Podľa webu Box Office Mojo sa náklady rátali na viac ako 200 miliónov dolárov, zatiaľ čo na domácom trhu zarobil iba 45 miliónov dolárov. Celosvetovo sa tržby za film vyšplhali na 307 miliónov dolárov. Posledná bondovka Spectre pritom zarobila celkovo takmer 900 miliónov dolárov.

Veľké kiná v Los Angeles, New Yorku či San Franciscu však musia byť pre koronavírus aktuálne zatvorené. Novú bondovku mali uviesťvo Veľkej Británii a ostatných európskych krajinách, aj tu sa však zavádzajú prísnejšie opatrenia kvôli druhej vlne pandémie.

Núdzové riešenie v Číne

Čínsky filmový producent Steven Xiang, výkonný riaditeľ spoločnosti Huanxi Media, si zvolil iný prístup k  problémom počas pandémie koronavírusu. Pripravoval práve jeden z nádejných trhákov roka 2020, keď krajinu nákaza tvrdo zasiahla a uvalila do obmedzení. Už mal 600 miliónov čínskych jüanov (takmer 75  miliónov eur) od distribútorov, ktorí plánovali uviesť komédiu Stratení v Rusku v mnohých z 80-tisíc kín po celej krajine s termínom 25. januára.

Len niekoľko hodín pred plánovaným debutom filmu však bol S. Xiang nútený rýchlo nájsť náhradné riešenie, keďže zákaz návštev platil aj pre tamojšie kiná. Usúdil, že namiesto premietania by mohol film vysielať, a to kombináciou vlastnej platformy Huanxi a niekoľkých technologických operácií od skupiny ByteDance.

Film Stratení v Rusku zaznamenal počas troch dní 600 miliónov sledovaní, z toho 25 miliónov tvorili ľudia uväznení vo svojich domovoch vo Wu-chane, prvotnom ohnisku nákazy. Vysielalo sa vraj zadarmo, peniaze distribútorom vrátili. „Išli sme priamo do vysielania a robili sme to zadarmo, aby nás nikto nemohol obviniť, že sa snažíme profitovať z pandémie," povedal S. Xiang pre Financial Times.