Nový program My World je vraj určený divákom starším ako 13 rokov a stanica BBC World News ho bude od budúceho víkendu vysielať každú nedeľu v podvečer, informoval o tom v pondelok americký web Variety.

Obsah bude vychádzať z práce celosvetovej siete spravodajcov BBC, redakcia bude mať podľa Variety vždy posledné slovo ohľadom editorských rozhodnutia.

Herečka A. Jolie zaujala v autorskom kolektíve pozícii výkonného producenta, na produkcii sa podieľa aj iniciatíva Microsoft Education. Americká filmová hviezda dúfa, že My World pomôže dospievajúcim získavať informácie a nástroje, ktoré im umožnia angažovať sa v pre nich dôležitých otázkach.

„Ako rodič som šťastná, že mám možnosť podporiť reláciu, ktorej cieľom je pomôcť deťom dozvedieť sa viac o životoch iných mladých ľudí po celom svete a vzájomne ich prepájať,“ uviedla 44-ročná herečka vo vyhlásení.

BBC na svojom webe prezentuje My World ako „reláciu pre teenagerov, ktorí chcú vedieť viac o témach, ktoré hýbu svetom.

Prvý 23-minútový diel prinesie rozhovory s mladými o ich prioritách a bude sa zaoberať otázkami, či sú protesty účinným nástrojom a či môžu „stromy zachrániť planétu“. Podľa Variety bude v ďalších epizódach reč napríklad o manipulácii s audiovizuálnym obsahom alebo o výrub pralesa v Amazónii.

„Vidíme istú medzeru v ponuke pre mladých ľudí, ktorí chcú porozumieť tomu, ako vzniká spravodajstvo a aké hodnoty sú v jeho pozadí. Potrebujú nástroje pre rozlíšenie skutočného od falošného na internete aj schopnosť kriticky premýšľať o informáciách, nech už na ne narazí kdekoľvek. Rozvíjať tieto zručnosti je cieľom My World,“ uviedol jeden z vedúcich pracovníkov BBC Jamie Angus.

Spomínané návyky sú podľa neho pre dnešnú mládež úplne zásadné, z ich osobného hľadiska aj vzhľadom k budúcemu zdraviu demokracie vo svete.