Verejnoprávna Jednotka a televízia Joj sa v nedeľu 2. decembra 2012 pobijú s veľkými výpravnými šou, ktoré budú bilancovať udalosti uplynulého roka.

Jednotka prostredníctvom veľkého decembrového projektu Slovensko 2012 - Advent vráti na televízne obrazovky humoristickú dvojicu Oliver Andrásy a Elena Vacvalová, ktorá bude sériu štyroch priamych prenosov moderovať.

Andrásy a Vacvalová sa 2. decembra pobijú so Srdcom pre deti

Zdroj: TV Markíza

So začiatkom o 20:10 odvysiela v priamom prenose 90-minútový benefičný koncert na podporu verejnej zbierky občianskeho združenia Biela pastelka pre nevidiacich a zrakovo postihnutých ľudí. Účinkovať v ňom budú Zuzana Smatanová, Maroš Bango či Peter Cmorik.

V sérii štyroch veľkých nedeľných live šou chce RTVS pripomenúť rozhodujúce udalosti roka 2012. "Vysielať sa budú zo štúdia v Mlynskej doline, posledná pôjde 23. decembra," povedal na ostatnom zasadnutí Rady RTVS programový riaditeľ Tibor Búza. "Bude to mať silný charitatívny charakter, hľadáme aj tie organizácie, ktoré sú vo verejnom povedomí menej známe, viditeľné či propagované," dodal.

V rámci rozsiahleho projektu Slovensko 2012 - Advent nasadí RTVS aj sériu dvadsiatich priamych prenosov ekumenických unplugged koncertov, ktoré bude v decembri každý pracovný deň o 20:00 vysielať Dvojka.

Prvý priamy prenos je naplánovaný na pondelok 26. novembra 2012, pôjde o hodinový benefičný koncert skupiny No Name z Domu umenia v Košiciach. V ďalších dňoch bude Dvojka prenášať koncerty Celeste Buckingham z Radnice v Levoči, Miroslava Dvorského z Bojnického zámku, Dariny Laščiakovej z Koncertnej siene Marianum z Trnavy a vokálnej skupiny Fragile z Dôstojníckeho pavilónu v Komárne.

TV Joj zas po roku zopakuje veľký charitatívny galaprogram s názvom 2012 Srdce pre deti, ktorého cieľom je podľa anotácie vyzbierať finančné prostriedky pre deti zo Slovenska. Zároveň má zrekapitulovať najväčšie a najemotívnejšie udalosti roka. Vyhradený má slot od 20:20 do 23:30.

Andrásy a Vacvalová sa 2. decembra pobijú so Srdcom pre deti

Zdroj: TV Joj

Srdce pre deti je najväčšia charitatívna akcia v Európe s vyše 30-ročnou tradíciou. Za jej vznikom stojí Axel Springer, zakladateľ rovnomenného mediálneho domu. Pomáhať má deťom s vážnym zdravotným znevýhodnením a v sociálnej núdzi. Na Slovensko ju pred šiestimi rokmi priniesol bulvárny denník Nový Čas.

Aj tento rok projekt zastrešuje Nadácia Pontis a na základe pokračujúcej spolupráce medzi vydavateľstvom Ringier Axel Springer Slovakia a TV Joj druhýkrát vyvrcholí televíznym galavečerom. Generálnym partnerom je mobilný operátor O2 a hlavným partnerom Slovenská sporiteľňa. V domovskom Nemecku na projekte tradične spolupracujú bulvárny denník Bild a televízia ZDF.

Andrásy a Vacvalová sa 2. decembra pobijú so Srdcom pre deti

Prvý ročník Srdca pre deti si v nedeľu 4. decembra 2011 pozrelo nadpriemerných 27,9 % divákov zo strategickej cieľovej skupiny 12-54. V programe moderovanom Andreou Pálffy-Belányi a Michalom Hudákom vystúpili Petra Polnišová, Štefan Skrúcaný, Jozef Vajda, Roman Luknár, Nela Pocisková, Mária Čírová, či Mário "Kuly" Kollár.

TV Joj v minulosti  odvysielala dva podobné emotívne eventy s názvami Rok 2007... aj taký je život a Rok 2008... aj taký je život. Prvý si pozrelo 341-tisíc divákov s trhovým podielom 22,5 % a druhý necelých 300-tisíc divákov pri podieli 26,1 % vo vtedajšej primárnej cieľovej skupine divákov starších ako 12 rokov. Taktiež išlo o vyše trojhodinové programy, ktoré televízia nasadila počas decembra. Vtedy išlo na rozdiel od Srdca pre deti o priame prenosy. Sprevádzali nimi Katarína Brychtová a Peter Kočiš.

Súčasný generálny a programový riaditeľ TV Joj František Borovský stál za podobným projektom aj počas svojho pôsobenia v konkurenčnej Markíze. V roku 2006 televízia prvýkrát odvysielala niekoľkohodinovú šou moderátora Vila Rozborila mapujúcu udalosti uplynulého roka pod názvom 2006! s podtitulom Slovensko - Udalosti - Emócie. Po výraznom úspechu ju zopakovala aj v roku 2007, neskôr už od nej pre prílišnú nákladnosť v čase prepukajúcej krízy upustila.