Vchod do budovy televízie chcú aktivisti blokovať 19. januára o 18. hodine. RTVS sa na to pripraví. „Vzhľadom na oznámené skutočnosti RTVS v spolupráci s Policajným zborom Slovenskej republiky podnikne štandardné kroky potrebné k zabezpečeniu ochrany našich zamestnancov, ako aj majetku RTVS,“ uviedla hovorkyňa Dominika Šulková.

Aktivita združenia súvisí s obsahom prepisov údajnej komunikácie medzi Gáborom Grendelom a niektorými novinármi vrátane redaktorov RTVS a šéfa jej spravodajstva Lukáša Dika.

Verejnoprávne médium prípad uzavrelo po šetrení internej komisie s tým, že spravodajstvo RTVS bolo po celý čas nezaujaté a nestranné. Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika vyzval L. Dika, ktorý si počas šetrenia prípadu čerpal voľno, na návrat do funkcie.

Iné médiá samotnému obsahu komunikácie v prepisoch nevenovali zvýšenú pozornosť, zväčša rovnako ako dotknutí novinári hovorili o spravodajských hrách, manipulatívnych konštrukciách či odpútavaní pozornosti. Na prepisy upozornil kontroverzný podnikateľ Marián Kočner.

Aktivisti tvrdia, že RTVS mala s vyhodnotením počkať na stanovisko zahraničných expertov, ktorých SPW požiadal o analýzu. Do tímu pozvala organizácia redaktora poľského týždenníka Polityka Rafala Wosa, maďarského publicistu Zoltána Pogátsa a novinára Przemyslawa Witkowskeho píšuceho aj pre poľskú mutáciu Le Monde Diplomatique.

„Chceme sa vyhnúť možným osobným konfliktom, alebo zaujatosti. Oslovili sme preto zahraničných expertov,“ tvrdí A. Krempaská.

„Nechápeme prečo vedenie RTVS nepočkalo na závery nezávislej medzinárodnej komisie odborníkov predtým, ako umožnilo návrat riaditeľa spravodajstva Lukáša Dika, obzvlášť vzhľadom na to, že niektorí členovia internej komisie mali výhrady,“ uvádza aktivistka.

RTVS v reakcii ku krokom aktivistov tiež uviedla, že k téme stanovisko prezentovala na zasadnutí Rady RTVS minulý týždeň. Odkazuje na závery internej komisie, ktorá bola zriadení na objasnenie neutrality spravodajstva. Jej záver je zverejnený na webe RTVS.

Komisia RTVS prešla podrobne komunikáciu L. Dika a G. Grendela, ani v jednom prípade nezistila ovplyvnenie obsahu spravodajstva telerozhlasu v prospech strany NOVA (Nová väčšina) a jej vtedajšieho predsedu Daniela Lipšica, ktorého hovorcom bol G. Grendel. Zástupcovia tejto strany navyše dostali podľa monitoringu vo vysielaní RTVS porovnateľný priestor v sledovanom období ako v spravodajstve Markízy.

Tím SPW svoje zistenia spolu s odporúčaniami, aké kroky vyvodiť, aby neprichádzalo k podozreniam z klientelizmu a konfliktov záujmov, bude podľa združenia publikovať začiatkom februára na webe SPW.

„Táto kauza je na jednej strane vulgarizovaná a zneužívaná niektorými politikmi, napríklad premiérom Ficom, aby nemusel odpovedať na legitímne otázky novinárov. Na druhej strane je však alibisticky a úplne nedôveryhodne zametaná pod koberec vedeniami niektorých médií, namiesto toho, aby došlo k serióznemu vyhodnoteniu situácie a prípadnému vyvodeniu dôsledkov,“ myslí si P. Weisenbacher.

„V dobe, keď sa čím ďalej, tým viacej ľudí uchyľuje ku konšpiračným a tzv. alternatívnym médiám, ktoré viac či menej skryto propagujú fašizmus, je to nezodpovedné hazardovanie s dôverou verejnosti,“ dodal P. Weisenbacher, ktorý v roku 2012 spoluorganizoval aj protesty Gorila.