Tvorcovia medzinárodne úspešného formátu Got Talent, ktorý do sveta rozširuje spoločnosť Fremantle Media, sa stretli v Londýne na dvojdňovom workshope. Do Británie cestovala aj slovenská výprava, v ktorej nechýbali šéfproducent lokálnej verzie Česko Slovensko má talent Jeffo Minařík či porotca Jaro Slávik.
Televízni producenti z vyše 30 štátov si v Londýne počas dvoch dní vymieňali poznatky, ako inovovať a vylepšiť talentový formát, ktorý sa na viacerých televíznych trhoch cyklicky opakuje. Slovensko v tom nie je výnimka – na jeseň plánuje televízia Joj pravdepodobne opäť v koprodukcii s českou Primou už štvrtú edíciu programu.
Zdroj: twitter.com
Lepšia hudba a veľa „reality“
Účasť slovenských tvorcov na workshope sprostredkovala riaditeľka predaja formátov Fremantle Media pre región CEE Andrea Gavačová. „Keďže Fremantle je globálna spoločnosť, dokážeme vytvoriť takúto širokú platformu, v rámci ktorej pravidelne inšpirujeme tvorcov a zástupcov TV z celého sveta a oboznamujeme ich s najnovšími trendmi a tvorivými postupmi nielen na poli samotnej výroby,“ priblížila.
Počas dvoch dní sa diskutovalo o mnohých aspektoch šou, tvorcovia sa inšpirovali najlepšími riešeniami napríklad pri otváracej sekvencii, teda úvodnej scénke s moderátormi, ktorou sa spravidla začína prvá epizóda a býva náročná na výpravu.
Časť seminára mala titul „Musical Makeovers“, tvorcovia hovorili o dôležitosti výberu hudby, a to nielen v prípade spevákov, ale aj podmazových melódií v ostatných vystúpeniach. Ukážky demonštrovali, ako dokáže dobrý výber hudby urobiť z priemerného vystúpenia efektné číslo. Trendom je inovatívnejší výber hudby, ktorá nemusí byť za každú cenu od známych interpretov.
Hovorilo sa aj o pôsobení moderátorov, ich voľnosti a prípadných nových možnostiach v živých prenosoch a počas kastingových vystúpení. Špeciálne sa účastníci venovali porote a správaniu jej jednotlivých členov. „Simon Cowell pri tom podotkol, že štyria porotcovia sa osvedčili lepšie ako trojica,“ podotkla Gavačová.
Tendeciou talentových šou je väčší príval reality prvkov, čo potvrdil aj workshop Got Talent International. Kamery v šatni porotcov, rozhovory skrytou kamerou z miest, kde sa súťažiaci pripravujú na vystúpenie, kontroverznejšie reakcie účinkujúcich týkajúce sa schopností ostatných súťažiacich či zapojenie rodinných príslušníkov súťažiacich - to všetko už mohol vidieť aj slovenský divák vlani na jeseň pri treťom ČSMT.
Profíci aj zahraniční účinkujúci
Formát sa po novom nebráni otvoreniu širšiemu okruhu talentov. V Británii už nastúpili kurz zdvíhania úrovne šou pozývaním poloprofesionálnych a profesionálnych telies, a to v oveľa vyššej miere ako v česko-slovenskej verziii programu. Cieľom je spraviť z Britain´s Got Talent legitímnu platformu pre umelcov s mimoriadnym talentom. "Pán Cowell si myslí, že šou obohatia a napriek nevôli Britov sa tento posun uskutoční," uviedla Andrea Gavačová.
V rámci témy castingu účinkujúcich sa napríklad spomínala aj možnosť otvorenia britskej šou talentom zo zahraničia.
Porotca Jaro Slávik naznačil aj možnosť bližšej spolupráce slovenských účastníkov so spoločnosťou Syco patriacou autorovi formátu, známemu porotcovi talentových šou Simonovi Cowellovi. „Nedá sa to zatiaľ bližšie komentovať, môžem len povedať, že sme hovorili s top manažmentom Syco vrátane pána Cowella a dohodli sme sa na základoch strategickej spolupráce,“ hovorí Slávik. „O účasti česko-slovenských víťazov sa zatiaľ hovorilo len v rovine hosťovania,“ dodáva Gavačová.
Možným predmetom „spolupráce“ by tak mohlo byť jednak epizódne účinkovanie slovenských súťažiach v ďalších sériách šou Britain´s Got Talent či účasť niektorého z víťazov Česko Slovensko má Talent v celosvetovom kole, ktoré sa už plánuje viac rokov, no reálne kontúry dostáva až v tomto období.
Cowellovou ambíciou je už dlho globálna šou na štýl Eurovízie, v ktorej by sa stretli najväčšie talenty sveta. Svetový Got Talent je teraz podľa všetkého o čosi bližšie k uskutočneniu a možno sa na ňom zúčastní aj víťaz najbližšej národnej verzie Talentu.