Väčšina obyvateľov má na výber z viacerých možností, ako si zabezpečiť príjem televíznych programov. Ich dostupnosť závisí od konkrétnej lokality.
„Najviac – viac ako milión televíznych divákov prijímalo TV programy prostredníctvom podmieneného prístupu k satelitnému televíznemu a rozhlasovému vysielaniu (DVB-S resp. DVB-S2) na základe zmluvy uzavretej s poskytovateľom služby,“ uvádza regulačnú úrad
Druhý najpopulárnejší spôsob plateného príjmu bol káblový distribučný systém, teda takzvaná káblová televízia.
„Káblové distribučné systémy vykázali v rovnakom čase 413-tisíc aktívnych prípojok, z toho 220-tisíc sa využívalo pre služby digitálneho TV vysielania (DVB-C),“ informuje úrad.
Tretí najpopulárnejší spôsob bol prostredníctvom elektronickej komunikačnej siete v IP protokole (IPTV), kde bolo v sledovanom čase aktívnych 337-tisíc prípojok.
Občania majú možnosť prijímať televízne programy, okrem už spomenutých možností, aj prostredníctvom mikrovlnného distribučného systému (MMDS alebo MVDS), mobilnej komunikačnej siete a bezplatného alebo plateného digitálneho terestriálneho vysielania (DVB-T).
„RÚ nemá k dispozícii odhady, koľko divákov prijíma TV programy prostredníctvom DVB-T,“ doplnil úrad.
Informácie o počte divákov prijímajúcich signál cez DVB-T má k dispozícii napríklad agentúra TNS Slovakia, ktorá zabezpečuje elektronické meranie sledovanosti. Dáta však médiám neposkytuje.
Skupina CME, ktorá na Slovensku prevádzkuje TV Markíza, uviedla vo svojej vlaňajšej správe, že podiel počtu domácnosti, ktoré u nás využívajú DVB-T ako primárny spôsob príjmu, dosiahol 10 percent. O rok skôr to malo byť 12 percent. Markíza na prelome rokov opustila DVB-T, o jej možnom návrate na anténu – do platenej ponuky – hovoril pred niekoľkými týždňami operátorov terestriálneho vysielania, spoločnosť Towercom.