Rumunský Temešvár sa prednedávnom stal prechodným domovom zvučných mien nielen z dokumentárnej brandže. Na konferencii Discovery Campus prezentovali svoje úspechy a zároveň radili menej skúseným kolegom, ako preraziť na trhu.


Vysúďte si chlebodarcu. Nestačí len mať dobrý námet a chuť natáčať, treba aj získať peniaze. Slovensko síce nie je žiadna mekka dokumentárnej tvorby, ale aspoň nás môže tešiť, že na tom nie sme najhoršie z celej Európy. Napríklad v takom Rumunsku nechce verejnoprávna televízia vôbec spolupracovať s nezávislými tvorcami. „Obviňujú nás, že len kradneme peniaze rumunského ľudu. Televízia sa vracia k Ceauşescovmu štýlu riadenia,“ sťažuje sa filmár Florin Iepan, ktorý plánuje zvýšiť podiel nezávislej produkcie súdnou cestou.


Ako dostať dokumenty do televízie


Florin Iepan a riaditeľka Discovery Campus Donata von Perfall.

Argument, že štátny vysielateľ nemá peniaze na podporu jeho a ostatných kolegov z branže, už nemieni akceptovať. Legislatíva je síce na Iepanovej strane, no peniaze tak skoro neuvidí. Podobne ako väčšina tvorcov z regiónu sa aj on bude musieť naďalej spoliehať najmä na podporu sponzorov a neziskových organizácií. „Pripomína mi to hádky, aké sme absolvovali v Kanade pred 20 rokmi,“ povedal moderátor Discovery Campus a zároveň šéf zámorskej verejnoprávnej Knowledge TV Rudy Buttignol.


Naučte sa po maďarsky. Cieľ zaujať divákov vo viacerých krajinách regiónu možno zrealizovať aj trocha kurióznym spôsobom. Stačí prekročiť južnú hranicu Slovenska a s adekvátnym námetom zaklopať na dvere televízie Duna. „Pre filmárov je najlepšie prísť na náš workshop a priniesť synopsy,“ tvrdí šéf akvizícií László Demeter. Odozva na maďarskom, rumunskom, srbskom a možno aj slovenskom trhu je zaručená. Duna dostáva dotácie od štátu a ročne investuje na dokumenty nezávislých tvorcov značnú časť rozpočtu. Zbohatnúť sa však na tom nedá – za odvysielanie neplatí Duna žiadne honoráre, poskytnutie vysielacieho priestoru berie ako vec prestíže.


Napíšte Lise do Discovery. Aj najznámejšia svetová dokumentárna sieť Discovery figuruje na stredoeurópskom trhu. Ten patrí v jej organizačnej štruktúre pod región EMEA, zahŕňajúci Európu, Blízky východ a Afriku. Všetky činnosti vrátane produkcie sú riadené z Londýna. Discovery spolupracuje spravidla s osvedčenými partnerskými spoločnosťami a napríklad v Amerike vôbec neprijíma nevyžiadané námety. Európa je na tom o čosi lepšie – treba sa však trafiť do cieľovej skupiny mužov od 25 do 39 rokov a splniť kvantum kritérií.


Ako dostať dokumenty do televízie


Lisa Plasco chce pre Discovery ľahké a zábavné dokumenty.

„Mladí muži nechcú pozerať tradičné snímky o Egypte alebo gazelách,“ upozorňuje šéfka rozvoja a produkcie Lisa Plasco. Dokumenty vyrábané pre Discovery musia byť ľahké a zábavné. Ideálne témy sú tie o prežití v divočine, autách či motocykloch, staviteľstve alebo zločine. „Hľadáme čosi, čo zarezonuje aj mimo regiónu, najlepšie seriál s možnosťou natáčať pokračovania.“ Konkrétne v roku 2008 pre európsky región počítajú s poltuctom seriálov, každý by mal mať 6 až 8 častí s dĺžkou 30 alebo 60 minút. Rozpočet je viac než štedrý – Discovery plánuje investovať do každej koprodukovanej hodiny až 140 000 dolárov. Ak by sa našiel odvážlivec zo Slovenska, ktorý si myslí, že spĺňa všetky podmienky, môže poslať e-mail priamo Lise.


Buďte medializovateľný. Tri písmená H – B – O evokujú všeličo – kinohity, 300-korunové príplatky za káblovku... ale určite nie dokumenty. Televízia HBO však v Strednej Európe cieli aj na tento segment. Jej úmysly sú čisto marketingové. „Začali sme s tým v roku 2006 v Poľsku pre zlepšenie mena. Prinieslo nám to publicitu – a o tom to celé je,“ priznáva programový stratég Jerzy Dzięgielewski. Doposiaľ vyrobili štyri dokumenty pre poľský trh, financované z vlastných zdrojov. HBO v tomto roku rozširuje aktivity aj do ostatných krajín Strednej Európy, uvažuje dokonca o vlastnej produkčnej spoločnosti.


Na jeseň roku 2008 sa má dostať do vysielania 6-dielny seriál Central Europe Today. Titul predstaví región prostredníctvom netradičných príbehov. Momentálne prebieha hľadanie vhodných námetov – prihlásiť sa môže ktokoľvek. Témy však musia byť spoločenské, nie politické. „Počítame s oveľa vyšším rozpočtom, ako je v Strednej Európe zvykom.“ Vložené investície sa majú vrátiť formou zvýšenej medializácie televízie. „Napríklad v Poľsku sa o nás písalo na jednej strane v celonárodných novinách. To je viac, ako by sme si mohli dovoliť z nášho reklamného rozpočtu.“ Stratégia HBO naznačuje, že dokumenty prestávajú byť neziskovou výsadou verejnoprávnych televízií a stávajú sa dobre predajným artiklom.

Autor sa pre Mediálne.sk od 14. do 16. septembra zúčastnil priamo na konferencii Discovery Campus "GO EAST on the Crossroad of International Coproductions" v rumunskom meste Temešvár.