1. Netflix nie je BitTorrent

Nečakajte, že cez Netflix budete mať zrazu k dispozícii kompletnú americkú seriálovú produkciu, deň po odvysielaní v Spojených štátoch. Seriálová ponuka Netflixu je v tomto smere rôznorodá – v Nemecku je k dispozícii napríklad horúca novinka Better Call Saul (spin-off hitu Breaking Bad), ktorý sa vysiela v premiére na televízii AMC (AMC seriál u nás uvedie s mesačným meškaním po premiére).

Väčšina seriálov je staršieho vydania, pričom v ponuke tiež často nie sú všetky, ale len vybrané série. K tým „najnovším“ patrila v nemeckom Netflixe napríklad posledná 9. séria vlani ukončeného sitcomu How I Met Your Mother, vlaňajšia 7. séria The Big Bang Theory či štvrtá séria The Walking Dead (aktuálne je vo vysielaní už piata). Ak očakávate, že Netflix vám prinesie za nízky poplatok nekonečné množstvo amerických TV seriálov, budete sklamaní. On-demand služba – podobne ako TV kanály – skôr recykluje staršie série viac či menej populárnych seriálov. Ponuka môže byť navyše limitovaná exkluzívnymi právami klasických televízií na danom trhu.

2. Vlastnej produkcie je málo

Netflix si urobil meno kvalitnou vlastnou produkciou, najmä seriálmi House of Cards a Orange Is The New Black. No oveľa viac toho v ponuke zatiaľ nemá – do pôvodnej tvorby streamingovej služby patria spomedzi seriálov už len hororový Hemlock Grove, historická miniséria Marco Polo a kriminálka Lilyhammer. Netflix si tiež objednal individuálne série už existujúcich seriálov Arrested Development či The Killing, ktoré predtým vysielali iné televízie.

Rozmanitejšiu seriálovú ponuku má aj na Slovensku napríklad HBO, ktoré má pravidelne vo vysielaní premiéry minimálne dvoch vlastných seriálových titulov a každoročne predstaví ďalšie a ďalšie novinky (Game of Thrones, Newsroom, Leftovers, Girls, True Detective, Veep, Silicon Valley...)

Tento konkurenčný náskok HBO môže byť iba dočasný. Netflix plánuje investovať do pôvodnej tvorby stovky miliónov dolárov, nových seriálov teda bude pribúdať. No hoci si služba vyslúžila od kritikov ovácie za kvalitu svojej tvorby, chýba jej taký divácky hit, akými sú seriály Game of Thrones či The Walking Dead.

3. Veľa starých a béčkových filmov

Od Netflixu nemôžete očakávať ani prísun najnovších filmov, krátko po uvedení do kina. Filmové štúdiá sú voči streamovacím službám rovnako skeptické ako hudobné vydavateľstvá. Obávajú sa, že ak by začali aktívne podporovať sledovanie filmov za lacný paušál cez on-demand platformy, ešte viac prídu o tržby z predaja filmov (či už cez nosiče alebo digitálne kanály). A z dlhodobej perspektívy to môže ohroziť aj ich dôležitých klientov – televízie, ktoré platia vysoké sumy za vysielacie práva.

Pravidelne obmieňaná filmová ponuka na Netflixe teda nie je žiadna sláva – pozostáva z mixu filmov zo sedemdesiatych rokov až po túto dekádu. Ak nie ste filmový maniak, ktorý má napozerané stovky titulov, na Netflixe nájdete veľa viac či menej pozerateľnej hollywoodskej produkcie. Filmoví fajnšmekri a tí, čo si chcú doma pozrieť blockbustre čo najskôr po uvedení premiéry, ostanú sklamaní. Aj v tomto smere má navrch HBO, ktorého nedeľné premiéry predstavujú najrýchlejšie uvedenie filmov do televízie. Pri ňom však na druhej strane tiež platí, že má, samozrejme, obrovské množstvo slabučkého balastu, ktorý slúži na vyplnenie miesta.

4. Televízia pod kontrolou

Hlavná devíza Netflixu je, nepochybne, sloboda výberu – nie ste viazaní vysielacím časom televízií, čo je príjemné najmä pri seriáloch. Netflix bol prvý, kto začal aj vlastné seriály ponúkať v celom balíčku naraz. Všetky nové časti House of Cards či Orange Is The New Black sú uvedené v jeden deň a je na vás, či si ich pozriete cez jeden alebo desať víkendov.

On-demand verzia televízie HBO dáva kompletné série seriálov do ponuky iba pri starších tituloch. Ak si chcete novinky pozrieť vo veľkej porcii naraz, musíte niekoľko týždňov počkať, kým seriál pokročí.

5. Bez operátora

Netflix v konečnom dôsledku znamená slobodu od operátora. Už žiadna viazanosť a naťahovačky s káblovkou. Základná verzia služby – obraz v štandardnom rozlíšení - stojí v Nemecku či Rakúsku 7,99 eura, za HD si treba priplatiť o euro viac. Najdrahší variant za 11,99 eura ponúka (zbytočné) 4K rozlíšenie a možnosť využívať Netflix na štyroch zariadeniach. Nie je pravdepodobné, že by služba mala stáť na Slovensku viac. Napríklad Spotify znížil ceny v krajinách východnej Európy o euro oproti západu.

Za približne desať eur ponúkajú kábloví či satelitní operátori až desiatky staníc. No ak sa zaujímate o Netflix, zrejme preto, že nepotrebujete reklamou a balastom prepchaté TV stanice a chcete získať kontrolu nad televíziou.

Tu opäť prichádza na rad porovnanie s HBO, ktoré prostredníctvom viacerých operátorov ponúka službu HBO Go – digitálnu videopožičovňu, fungujúcu cez internet. HBO Go si zatiaľ neviete predplatiť bez operátora, ale existuje trik: cez satelitnú platformu Skylink sa dá objednať HBO aj samostatne. Kúpite si dekódovaciu kartu, objednáte HBO balík a následne budete pozerať HBO Go už iba cez internet, za 8 až 9 eur mesačne. Teda toľko isto ako v prípade Netflixu. HBO navyše v USA už tento rok ponúkne produkt, ktorý pôjde úplne mimo operátorov – stratégia, ktorú by mohol postupne zaviesť aj na iné trhy.

Výber medzi Netflixom, HBO (prípadne aj Voyo.sk) potom bude závisieť najmä od ponuky obsahu. Fakt je, že superrýchle ilegálne služby ani jedna platforma nedokáže „tromfnúť“.

Ako dostať Netflix a spol. na televízor

Internetové videopožičovne predstavujú aj technickú výzvu. Kým operátor vám dá k dispozícii set-top box, ktorý pohodlne pripojíte k televízoru, Netflix či HBO Go fungujú cez internet - ak nechcete stream pozerať na počítači či mobilnom zariadení, musíte video nejakým spôsobom dostať na TV obrazovku.

Riešení je niekoľko. Najmenej nákladné je prepojenie počítača cez HDMI či iný kábel s televízorom. To, samozrejme, nie je veľmi komfortné - počítač môže byť v inej miestnosti ako TV prijímač, musíte si tiež premyslieť, ako budete ovládať počítač z pohovky. Myšou? Klávesnicou? Nič z toho nie je optimálne.

Pre majiteľov mobilných zariadení od Apple je veľmi pohodlnou voľbou skrinka Apple TV - tá od výroby podporuje aplikáciu Netflixu, použiteľná je však aj pre HBO Go (a akékoľvek video, prehrateľné cez iPhone či iPad). Na iZariadení spustíte appku HBO Go a cez Apple TV a funkciu Airplay sa film začne prehrávať na TV prijímači. 

Aplikácie Netflixu či HBO Go podporujú aj iné zariadenia - smart televízory, streamovacie boxy (Apple TV, Amazon Fire TV, Chromecast aj mnohé iné) či herné konzoly ako PlayStation a Xbox.