Tomáš Jančo, režisér Susedov, ktorí sa zapísali ako veľký televízny hit, dostal na Markíze ďalšiu šancu a hoci sa scenár prvej časti Hornej Dolnej musel viackrát prepisovať, zdá sa, že napokon vznikol ďalší projekt, ktorý univerzálnu cieľovku zaujal. Čísla sledovanosti hovoria jasnou rečou, ich hlavným odkazom je zrejme fakt, že komediálny žáner je stále srdcovkou najväčšej časti divákov. Horná Dolná je vidiecka zábava založená na charakterových a situačných hyperbolách, nielen to však z nej robí hit. Dôvodov je viacero.
1. Oddychový žáner
Keď si Hornú Dolnú zapnete, môžete mať pocit, že sa vaše IQ o čosi znížilo, no na druhej strane, keď sa seriál skončí, môžete sa prichytiť aj s úsmevom na perách. Humor Hornej Dolnej je jednoduchý, prvoplánový, ale skôr láskavý, neuráža a dotvára idylickú atmosféru života bez „skutočných problémov“. Priemernému divákovi jeden diel dožičí tak dva – tri smiechy, a hlavne žiadnu starosť v hlave navyše. V porovnaní s dva roky dávkovaným Búrlivým vínom, Chlapi neplačú, ale aj Divokými koňmi, Panelákom či Dr. Emou je to seriál z iného súdka, na ktorý si po Susedoch televízie veľmi netrúfali.
Napísať kvalitnú komédiu na pokračovanie či nebodaj sitcom je, samozrejme, výzva, Markíza sa možno aj preto vydala o niečo ľahšou cestou. Stavila na overené veci – dedinské prostredie, typické postavičky a situácie z bežného života. Inšpirácia trilógiou Sunce, seno, ... je pritom viac ako očividná.
Horná Dolná Zdroj: TV Markíza
Takémuto kalkulu sa však nič vyčítať nedá, ľudí skrátka baví pozerať sa na niečo, v čom sa väčšina z nich môže nájsť. A zvyšnú časť zas môže baviť sledovať osudy týchto ľudí ako grotesku, v ktorej sa nikdy neocitnú. Večerný oddych pri komediálnom seriáli divák ocení, nechty z toho, či a kedy si Nina vezme Martina má už obkúsané do mäsa...
2. Ľudová zábava pre univerzálne publikum
Ak mestský a vzdelanejší divák odchádza od televízie, je čas zaujať primárne tých, ktorí pri nej zostávajú. Na vidieku sleduje televíziu viac ľudí a Horná Dolná je „dedinská“ od začiatku až do konca. A to paradoxne môže zaujať aj nejedného „mešťana“, ktorý s vidiekom v pravom zmysle slova nemusel ešte ani prísť do intenzívnejšieho kontaktu.
Dôležité sú však najmä gagy, ktoré buď bavia, alebo nie. Vytvoriť 50 minút veľkolepej zábavy je pochopiteľne mission impossible, stopáž je nepochybne prehnaná, no Horná Dolná má napriek tomu na naše súčasné pomery dostatok svetlých momentov, v ktorých sa dá nájsť vtip.
Pobavila napríklad scéna so starostom, ktorého pri rybačke seklo v krížoch, účasť miestneho alkoholika na liečbe etanolom po užití metanolu, hoci on sám vlastne na „metanovolom žúre“ chýbal, chlapi držiaci si trasúce sa poháre v krčme pri okoloidúcom kamióne, univerzálnosť kultúrneho domu, ktorý slúži aj ako kostol a fitness centrum zároveň, zverolekár liečiaci vo voľnom čase ľudí či skrátený vstup do obecného úradu cez krčmu. Samozrejme, dej je prakticky vedľajší a typicky odľahčený - jediným náznakom fabuly sa zatiaľ javí otázka, či si Ďuro napokon vezme za ženu Eriku.
V prvej časti sa obyvatelia chystali na voľby starostu, obsahom epizódy bol predvolebný súboj kandidátov. V druhom diele sa dedinčania ujali tureckého kamionistu v podaní Romana Pomajba, ktorému sa nákladiak pokazil. Opravil mu ho miestny futbalový tréner a kutil Ďuro. Stereotypne vystavané charaktery umožňujú stavať aj ďalšie modelové situácie – nechýba policajt, krčmárka, miestni štamgasti, lekár, farár so svojimi babkami ani starosta so svojou asistentkou.
Michal Kubovčík v úlohe obecného policajta Stana Sojku Zdroj: TV Markíza
3. Reálie a nádych reality
Horná Dolná nemá ambíciu predstavovať zábavu pre intelektuálov, jej silnou stránkou je snaha o čo najreálnejšie vykreslenie vidieckeho života, samozrejme s nutným zveličením pre dodanie komickosti. Nakrúcalo sa v Novej Lehote v okrese Nové Mesto nad Váhom, v seriáli si zahrali aj skutoční obyvatelia obce.
Všetko sa nakrúca v skutočných interiéroch a exteriéroch, tentoraz žiadne štúdio. Divák sa tak konečne dostáva do reálne zariadenej „slovenskej“ obývačky, ale aj do obyčajnej záhrady, čo je oproti štylizovaným kulisám z „veľkých“ seriálov príjemná zmena. Horná Dolná pritom zrejme čerpá aj z reálnych charakterov, o ktorých sa scenáristi dozvedeli. A ak by aj nie, napríklad taký miestny alkoholik Bystro permanentne zabúdajúci, že je ženatý, asi má v našich končinách zopár ekvivalentov. Alebo Ďuro, večne hrdý na svoju Škodu Rapid, ledva držiacu pohromade. „Radši si nechám vyrvať obličku, jak dať z vlastnej rapidečky chlp ze zadného sedadla, dobre?“ odpovedal pohotovo na nápad použiť súčiastky z vlastného auta na opravu tureckého kamióna.
V Hornej Dolnej vznikajú ľudoví hrdinovia, ktorých analógie má pravdepodobne množstvo divákov za susedným plotom v skutočnom životom. Vťahujúcim elementom tak môže byť aj pozorovanie, čo všetko majú postavy spoločné so skutočnými známymi.
4. Známi herci v netradičnej polohe
Ukázať sa v komickej polohe v televíznych projektoch zatiaľ mnohí herci z Hornej Dolnej nemali možnosť. Marek Majeský si napríklad vyskúšal rolu farára, ktorý občas zhreší, Peter Brajerčík hrá svojského Lacka Frlajza s ponožkami v sandáloch. Všetkým zrejme kraľuje Matej Landl, ktorý si už zahral hocičo, ale miestneho notorika utopeného od rána do večera v liehu, príležitostne počmáraného fixou na tvári, ešte asi nie.
Matejovi Landlovi prischla rola lídra štamgastov, v seriáli je pod parou nonstop Zdroj: TV Markíza
Ďalšia časť obsadenia sú herci známi zo zábavných formátov – Petru Polnišovú, Zuzanu Šebovú, Michala Kubovčíka a Romana Pomajba má Markíza momentálne aj v Kredenci. Marta Sládečková mala úspech v Susedoch, Peter Sklár hral hlavnú postavu aj v sitcome Mafstory, v Hornej Dolnej ukázal aj holý zadok. Nakrúcať komediálny seriál v reálnom prostredí musela byť aj pre hercov nepochybne zaujímavá skúsenosť. V akom inom projekte by sa Polnišová so Šebovou mohli pobiť a roztrhať si navzájom oblečenie.
Rola Ďura svedčí Danovi Heribanovi, ktorý „sedláckosťou“ nešetrí – sem-tam si odpľuje a hovorí tvrdou trnafčinou. Danu Gudabovú, ktorá hrala vo viacerých seriáloch a diváci ju poznajú aj z kampane Telekomu, tvorcovia v titulkoch premenovali na „Gudanovú“.
5. Spracovanie a nasadenie
Spracovaním ide Horná Dolná na istotu, príjemnú atmosféru dotvára letné obdobie, pekné exteriéry, bezstarostnosť a krátke scény. Hudobné podmazy s pískacím motívom sú takisto nápadne podobné na soundtrack Slunce, seno,...
Předsedsa zo Slunce, seno,... mal Evíka, starosta Karol má v Hornej Dolnej svoju Eriku Zdroj: TV Markíza
Bonusom je množstvo slovenských a českých hitov použitých vyslovene prvoplánovo na dotvorenie nálady – hudba sa objavuje bez snahy zasadiť ju do deja tým, že hrá napríklad v rádiu či rozhlase: pesnička sa skrátka začne a netrvá krátko, prelína sa aj cez viac obrazov. Či už išlo o Hurikán od Dalibora Jandu, Sladké mámení od Heleny Vondráčkovej, Skúšky z lásky, Dievčatá, Krásny zadok od Petra Nagya a mnohé ďalšie. „Vylepšenie“ zážitku pridaním známych piesní dôverne poznajú napríklad aj diváci v Nemecku.
Faktorom úspechu Hornej Dolnej je nepochybne aj obdobie nasadenia, keď televízie v uplynulých rokoch v komediálnom žánri tápali a na mainstreamovú zábavu sa vykašľali. Presýtenie dramatickými seriálmi a zahraničnými licencovanými šou je zjavné.
Markíze zafungoval už Kredenc, čo bol prvý signál toho, že o humor vo večernom programe je záujem. Horná Dolná štartovala na Troch kráľov o 21:30, v ďalšom týždni už otvárala pondelkový hlavný vysielací čas o 20:30. V slote sa pevne usadí. Že druhú časť pozeralo viac divákov ako prvú, svedčí jednak o tom, že dedinská groteska v tomto podaní divákom postačuje, v druhom slede však aj o tom, že diváci Markízy sú k svojej stanici lojálnejší a jej ponuka je stále v mnohým domácnostiach automaticky voľbou číslo 1. Či by Horná Dolná bola rovnako úspešná aj na Joj, je otázne.