Po desiatich rokoch je jasné, že najväčším trendom vo filmovom priemysle nie je 3D technológia. Tým je streaming filmov – klasický systém kín, nosičov a TV sa snaží nabúrať vďaka rozmachu Netflix, ktorému patrí záver dekády.

Hoci snaživý je aj Amazon či HBO Go, práve Netflix mení štýl uvažovania a jeho disruptívny model si dávajú za príklad aj iné firmy.

Je celkom možné, že o päť rokov už nebude najúspešnejší a dekáda 20. rokov mu patriť nebude a rovnako je pravdepodobné, že trh sa roztriešti medzi mnohých hráčov a po roku 2025 bude musieť prísť nová konsolidácia.

Ale desiate roky patria desiatim filmom a trendom, ktoré okrem streamingu rezonujú vďaka rôznym konceptom alebo miere úspechu.

10. Sociálna sieť (2010)

Ktorý film sa venuje maximálne tvorcovi Facebooku a viacerým dilemám? David Fincher natočil v roku 2010 vynikajúcu drámu o Markovi Zuckerbergovi, ktorá napokon nezískala Oscara za najlepší film (uchmatla ho Kráľová reč), ale nielen v čase vzniku je pálčivým filmom o priateľstve, zradách či chamtivosti. Jeden z najlepších scenárov dekády však bol ocenený mnohými cenami a sociálne siete bez okolkov vládnu končiacej dekáde 21. storočia.

9. Chlapčenstvo (2014)

Richard Linklater dostal nápad, že urobí film o malom chlapcovi, ktorý bude dospievať a stane sa mužom. Film točil celých 12 rokov a zariskoval už len tým, že si vybral chalana do prvej úlohy a točil s ním bez toho, aby vedel či z neho bude raz skvelý herec alebo sa k výsledku ako-tak dopracuje. Ale výsledkom je 165-minútová dráma, ktorá mapuje život chlapca v rozbitej rodine a jeho dospievanie od raného detstva až po prvé roky na univerzite. Vynikajúci kúsok a viac ako iba filmársky experiment.

8. Hry o život/dystopické filmy (2012 - 2015)

Na jar 2012 prišiel do kín film podľa knihy Hry o život (Hunger Games). Vykreslil svet budúcnosti, kde sa raz v roku usporiadajú hry, kde bojujú zástupcovia jednotlivých distriktov a víťazstvom je holý život. V sérii vznikli postupne štyri filmy, ale čo je dôležitejšie, vyrojil sa celý zástup sci-fi filmov, ktoré sa hrajú s podobným konceptom alebo adaptujú iné knihy z nepríjemnej budúcnosti: Labyrint, Divergencia, Darca a iné.

7. Disneyho pokusy prerábať animáky na hrané filmy (2016 - 2019)

Bohatá knižnica Disneyho zvádza na nový trik a zlatú baňu. V minulosti sa objavila iba lastovička ako 101 dalmatíncov, ale od roka 2016 beží mašinéria naplno a Disney prerába klasické animáky na hrané filmy. Ich spoločným menovateľom je veľký rozpočet, oveľa dlhšia stopáž

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa