Zistite, aké parametre by mal mať notebook, podľa toho, na čo ho budete používať. Počítač na administratívnu prácu nemá vysoké technické požiadavky. Herný notebook to má zase naopak.
Notebook do kancelárie a pre školáka
V prípade práce v textových editoroch, pri tvorení prezentácií a na sledovanie filmov vám postačí menej náročný notebook. Neznamená to však, že by nemal mať minimálne parametre. Ak nechcete, aby vám notebook zamŕzal, potrebujete operačnú pamäť aspoň 8 GB (samotný MS Office potrebuje na chod 4 GB). Čo sa procesoru týka, tu postačí 6-jadrový.
Herný notebook
Pokiaľ hľadáte notebook na hranie hier, budete sa obzerať už po trochu lepšom stroji. Herný notebook potrebuje rýchly procesor a výkonnú grafickú kartu. Práve na tieto dva parametre sa pri výbere herného notebooku sústreďte.
Grafická karta je to prvé, na čo by ste sa mali pozerať. Ak túžite po počítači, pri ktorom sa vám obraz nezasekne, siahnite po dedikovanej grafickej karte, tá má totiž vlastnú pamäť. To, či je grafika dedikovaná, zistíte jednoducho – vo väčšine prípadov má totiž iného výrobcu než procesor.
Pri procesore platí – čím viac jadier a frekvencií, tým lepší výkon. Tie najšpičkovejšie herné počítače sa môžu pochváliť 16-jadrovým procesorom. Okrem grafiky a procesora je pri hernom počítači dôležitá tiež pamäť. Najnovšie hry si vyžadujú 16 a viac GB operačnej pamäte.
Notebook pre profesionálov
Mnoho parametrov je pre profesionálne notebooky veľmi podobných ako pre herné notebooky. Okrem dobrého procesora, grafickej karty a pamäte, sledujte aj SSD úložisko. Najmä ak pracujete s veľkými súbormi priamo v notebooku.
Medzi profesionálmi má veľmi dobré meno MacBook od Apple. Jeho veľkou výhodou je, že funguje na jednom z najvýkonnejších procesorov na svete a má vlastný operačný systém Mac OS so skvelou reputáciu.