Rádio Vivá končí, lúči sa špeciálnou Oldies párty Zdroj: facebook.com
Rádio Viva v noci zo soboty na nedeľu skončilo v terestriálnom rozhlasovom éteri. O polnoci mu vypršala licencia udelená do 21. decembra 2013.
Aktualizované 22. 12. o 02:13: Na frekvenciách zostalo ticho, no stanica pokračuje vo vysielaní cez livestream na svojom webe. Na Facebooku sa rozlúčila statusom „Ďakujeme!“. Poslednou skladbou vo vysielaní bola pieseň Viva Forever od skupiny Spice Girls. Pred vypnutím sa ako posledný prihovoril jeden z konateľov rádia Dušan Budzák.
Vysielanie sa končilo v sobotu večer špeciálnou Oldies párty s takmer kompletným moderátorským tímom rádia, videostreamom na webe a odkazmi poslucháčov. Rádio sa telefonicky spájalo s viacerými bývalými moderátormi - v éteri sa objavil Vlado Voštinár či Ján Mečiar. Osobne do štúdia Vivy prišiel moderátor Markízy Patrik Herman, ktorý uviedol, že je fanúšikom rádia.
O celej sa z vysielania ozýval voice-over odrátavajúci blížiaci sa koniec. „Do vynúteného ukončenia vysielania Rádia Viva zostáva päť hodín,“ zaznelo napríklad o 19:00 hlasom redaktora spravodajstva Igora Štefucu.
Platnosť vysielacej licencie vypršala spoločnosti Rádio Viva, a. s., po ôsmich rokoch. Samotné vysielanie zabezpečuje iná spoločnosť, Viva Production House, za ktorou stoja pôvodní majitelia stanice Dušan Budzák, Milan Kodaj a Robert Bartoš.
Frekvencie Vivy získala vo výberovom konaní spoločnosť Corporate Legal, ktorá v ňom uspela s projektom Inforádia. Najvyšší súd tento týždeň odložil vykonateľnosť rozhodnutia Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Prípad bude otvorený až do konečného rozhodnutia súdu, dovtedy Corporate Legal nemôže začať vysielať.
Koniec licencie Rádia Viva sa týka 28 frekvencií, na ktorých po polnoci zostalo ticho. Rádio pôvodne predbežné opatrenie Najvyššieho súdu vykladalo tak, že môže vysielať aj naďalej. Taký scenár však RVR vylúčila. Ak by nastal, musel by ho licenčný orgán v rámci svojej regulačnej činnosti riešiť.
Zástupcovia rádia krátko pred vypršaním licencie opätovne spochybnili pridelenie frekvencií nástupcovi. „Žiadny projekt Inforádia v skutočnosti nikdy neexistoval. Ide len o snahu o ulúpenie rádia Viva schránkovou firmou, ktorej Rada pre vysielanie a retransmisiu pridelila licenciu,“ podotkol jeden z konateľov Viva Production House Dušan Budzák.
Že ide v prípade Corporate Legal o schránkovú firmu, podľa neho dokumentuje úradný záznam Najvyššieho súdu, ktorý doručil redakcii Mediálne.sk elektronickou poštou. „Na adrese, kde má spoločnosť Corporate Legal uvedené sídlo, sa nachádzala len preplnená poštová schránka,“ uvádza sa v zázname.
Zistenie Najvyššieho súdu adresovali v piatok predstavitelia Vivy aj RVR. „Predložili sme dôkazy, že licenciu pridelila schránkovej firme, ktorá uviedla nepravdivé údaje v licenčnom konaní, spolu so žiadosťou, aby Rada konala v zmysle zákona, ktorý ju k tomu zaväzuje. Nie je nám zatiaľ známe, že by niečo podnikla a trvá na tom, že musíme skončiť napriek znehodnoteniu frekvenčného spektra,“ priblížil pre Mediálne.sk v sobotu večer D. Budzák.
Konateľ Corporate Legal Jozef Maruniak v týždni uviedol, že jeho spoločnosť je pripravená „v rekordne krátkom čase zabezpečiť vysielanie rádia z nových priestorov a v nových podmienkach na frekvencii 101,8 MHz.“
„Mrzí nás hystéria, ktorú okolo rádia Viva rozpútali jeho bývalí prevádzkovatelia, ktorí toto rádio opakovane priviedli do krachu. Za zmenou vysielateľa nie sú žiadne konšpiračné teórie, ale bežný podnikateľský neúspech, akých sa dejú stovky,“ hovoril J. Maruniak.
V prípade je na rade Najvyšší súd, ktorý môže rozhodnutie mediálneho regulátora o pridelení frekvencií potvrdiť, alebo ho opätovne zrušiť.