Viva Metropol vysiela bez moderovaných blokov či spravodajstva už od 6. mája. Podľa správarky Lenka Dale im zámer oznámilo o deň skôr vedenie stanice.

„Večer prišla všetkým ľuďom SMS, že ďakujú za našu prácu a podporu, ale nemajú peniaze a keď sa situácia zlepší, ozvú sa,“ tvrdí L. Dale.

Zamestnancom rádia však chýbajú mzdy za posledné mesiace, na čo poukázali aj v početných komentároch na sociálnych sieťach. 

„Na druhý deň sme niekoľkí prišli do rádia a žiadali sme vyplatenie dlžných peňazí. Majiteľ Milan Kodaj sa na mňa pozrel a spýtal sa: ‚To vám to mám vyplatiť zo svojich peňazí?‘ Odpoveď znie – áno,“ pokračovala L. Dale.

M. Kodaj je konateľom spoločnosti Radio Production House, ktorá pre držiteľa licencie Intersonic zabezpečuje prevádzku vysielania Vivy Metropol. Druhým konateľom firmy je Robert Bartoš, obaja spoločne s tretím manažérom Dušanom Budzákom figurovali aj v eseročke Viva Production House, ktorá bola v podobnom vzťahu s držiteľom licencie predošlej Vivy, pre ktorú takisto zastrešovala chod rádia.

Trojica vstúpila pôvodne do Superádia, na ktoré dostal svoju licenciu Intersonic, vo februári 2014. Rádio vysielajúce na dvoch bratislavských frekvenciách sa následne rebrandovalo na Vivu Metropol. Nedávno si Intersonic registroval aj názvy Rádio Bratislava a Hitrádio Bratislava, aký má s nimi zámer, nie je jasné.

Peniaze vraj dlhujú zadávatelia

Mediálne.sk kontaktovalo M. Kodaja e-mailom aj telefonicky, no bez reakcie. R. Bartoš telefón zdvihol, bol však zaneprázdnený. Konateľ Intersonicu I. Lacho je na služobnej ceste v zahraničí a na e-mail takisto neodpovedal.

Viva Metropol bojuje s výraznými finančnými problémami. Ešte na prelome rokov stanica zrušila redakciu dopravného servisu. Bývalý moderátor dopravy Maroš Palesch sa na Facebooku takisto sťažoval, že mu rádio dlží peniaze.

Samotné rádio poskytlo jediné oficiálne stanovisko takisto na sociálnej sieti, kde poslucháčom vysvetľuje, prečo hrá iba hudbu. Poukazuje na nesplnené záväzky zadávateľov reklamy.

„Od 6. mája sme museli pristúpiť k obmedzeniu nášho vysielania. Dôvodom sú financie. Niektorí zo zadávateľov reklamy nám dodnes dlhujú nemalú čiastku peňazí, ktorá je prepotrebná k činnosti komerčného rádia. Na vyriešení tejto situácie pracujeme. Snažíme sa naše rádio pre vás, verných poslucháčov, zachrániť. Hneď ako sa situácia zlepší sa na naše frekvencie vrátia aj vaši obľúbení moderátori a správari,“ píše sa na Facebooku Rádia Viva.

Intersonicu predĺžili licenciu, namietali voči tomu

Spoločnosti Intersonic predĺžila Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) v apríli licenciu na základe žiadosti vysielateľa. V súlade so zákonom o ďalších osem rokov – v éteri teda rozhlasový projekt spoločnosti môže byť minimálne do roku 2024.

V procese schvaľovania predĺženia licencie dostala Rada podnet od agentúry Emka zastúpenej Evou Kališovou. Tá spolupracovala s Vivou Metropol externe do vlaňajšieho novembra ako účtovníčka.

V podnete takisto poukazovala na neuhradené záväzky voči zamestnancom, ale aj vybrané preddavky na dane či odvody, ktoré v skutočnosti neboli odvedené. Pri neuhradených mzdách sa v podnete píše o sume vyše 18 500 eur, pri odvodoch až o vyše 100-tisícovej dlžobe.

„Peniaze, vyše 5-tisíc eur, dlžia aj mne. Situáciou sa podľa mojich informácií zaoberá už aj finančná správa,“ povedala pre Mediálne.sk.

„Tento prípad je v štádiu vyšetrovania, preto k nemu nie je možné podávať akékoľvek informácie,“ reagovala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. 

Agentúra Emka v podnete regulátora žiadala o prešetrenie konania vysielateľa a poukazovala na možné porušenie legislatívy z jeho strany. Odvolávala sa na zákon o vysielaní a retransmisii, v ktorom sa uvádza, že žiadateľ o licenciu je povinný preukázať, že má technické a organizačné predpoklady na riadne vysielanie, ale aj to, že nemá daňové nedoplatky, o čom musí predložiť potvrdenie nie staršie ako 60 dní.

RVR podnet evidovala, s obsahom sa obrátila na spoločnosť Intersonic a s uvedenými skutočnosťami podľa hovorkyne regulátora Lucie Jelčovej bola spoločnosť konfrontovaná aj na ústnom pojednávaní pri predlžovaní licencie.

Rada však konštatovala, že uvedené skutočnosti sa týkali produkčnej agentúry – Radio Production House, ktorá pre držiteľa licencie zabezpečuje vysielanie, nie priamo držiteľa licencie.

„Pre rozhodnutie Rady teda tieto skutočnosti neboli relevantné, a nakoľko všetky zákonné podmienky žiadosti o predĺženie licencie na vysielanie boli splnené, Rada jej vyhovela,“ vysvetlila L. Jelčová.